18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polacy do urn

Terlecki potwierdza kłopoty PiS. Przedterminowe wybory już pewne?

Emilia Waszczuk
06.10.2021  14:49
Terlecki potwierdza: wybory możliwe wiosną
Terlecki potwierdza: wybory możliwe wiosną Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

Już za pół roku pójdziemy do kolejnych wyborów? Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki potwierdza problemy PiS i mówi o przedterminowym głosowaniem.

PiS szykuje się do przedterminowych wyborów? Wedle wstępnych zapowiedzi przedwczesne głosowanie miałoby się odbyć już wiosną 2022 roku. Jedną z przesłanek miałby być fakt, iż po pandemii COVID-19 Polska popadnie w olbrzymie problemy finansowe, a Polacy dowiedzą się, jak gigantyczny jest dług kraju. Jedyna szansa, by w sytuacji takiej utrzymać władzę, to dla PiS wyprzedzenie nieprzyjemnych wydarzeń przedterminowymi wyborami właśnie.

Czy faktycznie wybierzemy sobie nowy parlament? Wszystko jest możliwe. Już nawet politycy PiS zaczynają mówić otwarcie o takim scenariuszu. W kwestii przedterminowych wyborów wypowiedział się właśnie wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Orzekł: nikt tego nie chce, ale możemy zostać zmuszeni.

Przedterminowe wybory wiosną

Ryszard Terlecki gościł w środę w telewizji wPolityce, gdzie odniósł się do pogłosek o wcześniejszych wyborach parlamentarnych. Przyznał, że w PiS nikomu się taki scenariusz nie podoba, ale to nie znaczy, że głosowania nie będzie trzeba przeprowadzić.

Musimy brać pod uwagę także i taką możliwość. Oczywiście nie chcemy przyspieszonych wyborów, uważamy, że jesteśmy w stanie przez te dwa lata jeszcze bardzo dużo zrobić i to spokojnie nawet patrząc na opóźnienie funduszy europejskich

- oznajmił wicemarszałek Sejmu.

PiS ma problem z większością w Sejmie

Terlecki nie wspomniał oczywiście nawet słowem o wielkim długu, mówił za to o problemach ze zbudowaniem większości parlamentarnej. Zauważył, że odkąd ze Zjednoczonej Prawicy odszedł Jarosław Gowin, ciągle trwa liczenie sprzymierzeńców. A bez stabilnej większości trudno robić politykę.

W tym całym gąszczu drobnych przepychanek musimy sterować tym okrętem jakim jest Zjednoczona Prawica

- powiedział Ryszard Terlecki.

Dziś PiS prowadzi negocjacje w sprawie koalicji z Partią Republikańską oraz z powołanym we wrześniu stowarzyszeniem OdNowa. Tymczasem kolejne sondaże dają Prawu i Sprawiedliwości poparcie blisko 40 procent obywateli, nie zapewniają jednak samodzielnej większości w parlamencie.