18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

nie wszyscy będą szczęśliwi

Rząd PRZYJĄŁ ZMIANY W 500 PLUS. Koniec gotówki, będą cięcia

Emilia Waszczuk
31.08.2021  17:44
Zmiany w 500 Plus. PiS tnie koszta
Zmiany w 500 Plus. PiS tnie koszta Fot: Marek BAZAK/East News

Wielkie zmiany w 500 Plus przyjęte. Rząd zatwierdził poprawki we flagowym programie socjalnym Prawa i Sprawiedliwości. Dzięki nim zaoszczędzą kilka miliardów złotych.

Rząd szuka oszczędności, padło więc na cięcia w jednym z najbardziej kosztownych programów, jaki wprowadzili. Mowa oczywiście o 500 Plus, na który tylko przez pierwsze cztery i pół roku  funkcjonowania z budżetu państwa przeznaczono ponad 150 miliardów złotych.

Polska stoi jednak nad finansową przepaścią, co miałoby doprowadzić do zorganizowania przedterminowych wyborów w 2022 roku, więc PiS kombinuje. Chcą ciąć co się da i jakoś załatać nadprogramową dziurę. Oszczędności już znaleźli w swoim flagowym socjalu, a we wtorek zmiany w programie zostały przyjęte przez rząd.

Zmiany w 500 Plus. PiS tnie koszta

Czego powinni spodziewać się rodzice? Między innymi dużych zmian w składaniu dokumentów o dopłaty. Od stycznia 2022 roku możliwe to będzie wyłącznie drogą elektroniczną, tradycyjne wnioskowanie w urzędach zostanie całkowicie zlikwidowane. Kolejna duża zmiana to koniec z gotówką. Świadczenie 500 Plus wypłacane będzie wyłącznie na konto w banku, nigdy do ręki.

Rząd chce zoptymalizować proces przyznawania i obsługi świadczenia wychowawczego w ramach programu Rodzina 500 plus. Program realizowany jest na ogromną skalę i cieszy się dużą popularnością. Obecnie na ten cel zostało przeznaczonych już ponad 157 mld zł, z których korzysta blisko 6,5 mln dzieci

- napisano na stronie KPRM.

Od stycznia 2022 roku wnioskami i wypłatami 500 plus nie będą już zajmować się urzędy lokalne, tylko ZUS.

logo Tu się dzieje