18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Paczka PiS kontra Polacy

PiS szykuje MEGA PODATEK dla palaczy

Wojciech Kozicki
29.01.2020  14:55
Kolejny podatek - cena papierosów będzie dramatycznie wysoka
Kolejny podatek - cena papierosów będzie dramatycznie wysoka Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Rząd PiS spełnił obietnice (groźby?) i akcyza na alkohol mi papierosy wzrosła. To jednak nie koniec, bo Morawiecki chce jeszcze bardziej zadbać o zdrowie Polaków i szykuje dla palaczy papierosów zabójczy podatek.

Rząd PiS dba o zdrowie Polaków za wszelką cenę. Premier Morawiecki podniósł akcyzę na alkohol, by ratować polskie wątroby. Politycy będą walczyć też z pornografią na własną rękę, by Polacy nie byli napalonymi seksoholikami, co oczywiście wiąże się z opłatami dla obywateli. Wzrośnie też cena cukru, by zbawić Polaków przed cukrzycą. Teraz Ministerstwo Zdrowia znowu bierze się za papierosy.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej przygotowywanej przez Ministerstwo Zdrowia, podatek akcyzowy od papierosów do 2028 r. miałby wynieść 75 proc. ceny jednej paczki. Jeśli cena papierosów wynosiłaby 18 zł, to z tej kwoty 13 zł byłoby podatkiem.

Komisja Europejska w swoich corocznych raportach dotyczących przeglądu akcyzy na rynkach wskazuje, że podatek ten jest jedną z najskuteczniejszych metod ograniczania dostępności papierosów, a co za tym idzie – konsumpcji. Zatem plan resortu zdrowia ma uzasadnienie. Jednocześnie kolejna podwyżka może wywołać zmiany na rynku. Choćby w kwestii zwiększenia atrakcyjności przemytu, co może odbić się na wpływach do budżetu. Tymczasem akcyza od wyrobów tytoniowych jest drugim największym ich dostawcą po paliwach – powiedział ekspert podatkowy w zespole ds. cła i akcyzy w KPMG Zbigniew Sobecki. (Onet.pl)

Rząd może sporo na tym zarobić, bo szacuje się, że obecnie pali 25% dorosłych Polaków. Czy jednak podnosząc podatki na papierosy, nie puści z dymem poparcia w sondażach?

Czytaj także
Przeczytaj więcej