18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

już nie trzeba bać się tego wirusa?

Rząd ZNIESIE WSZYSTKIE RESTRYKCJE? Nowy pomysł PiS

Emilia Waszczuk
07.02.2022  15:05
PiS zniesie wszystkie obostrzenia pandemiczne?
PiS zniesie wszystkie obostrzenia pandemiczne? Fot: Pawel Wodzyński/East News

Już nie trzeba bać się tego wirusa - powiedział Mateusz Morawiecki 1,5 roku temu i teraz chyba sam w to w końcu uwierzył. Jego rząd zaczyna bowiem rozważać zniesienie wszystkich obostrzeń pandemicznych.

Pandemia koronawirusa trwa, pojawiają się nowe mutacje, a kolejne państwa - mimo rekordów zakażeń - łagodzą przepisy sanitarne. Czechy rezygnują ze sprawdzania paszportów covidowych Dania wykreśla COVID-19 z listy chorób krytycznych społecznie, Szwecja znosi obostrzenia i przestaje rekomendować powszechne testowanie.

Jeszcze w poniedziałek rano rzecznik Ministerstwa Zdrowia ogłosił, że rząd planuje poważne skrócenie czasu izolacji pacjentów z COVID-19 i chce mocno zmniejszyć liczbę łóżek dla zakażonych koronawirusem w szpitalach. W ciągu dnia mówił już o całkowitym znoszeniu obostrzeń pandemicznych.

PiS zniesie obostrzenia?

Czy PiS zdecyduje się na tak odważny krok? W ostatnich miesiącach rząd uparcie unikał jakichkolwiek spektakularnych działań w walce z pandemią, mimo kolejnych rekordów zakażeń i olbrzymiego odsetka zgonów, nie wprowadzali obostrzeń. W kraju jakieś zasady niby obowiązują, ale z przestrzeganiem ich bywa słabo. Czas więc przestać udawać?

Wojciech Andrusiewicz pytany był o to przez dziennikarzy. Przyznał, że rząd zaczyna brać podobny scenariusz pod uwagę. Potrzeba jednak na tak ważne decyzje jeszcze trochę czasu. - Obserwujemy to, co się dzieje w innych państwach, to możliwe zniesienie kolejnych restrykcji - przyznał.

Na pewno jest ta perspektywa czasu, którą sobie wyznaczamy, gdzie tę decyzję i u nas będzie trzeba podjąć. Na sztabach kryzysowych cały czas rozmawiamy o tej perspektywie trwania tej epidemii, tego piku, z którego wydaje się, że zaczynamy schodzić

- oznajmił rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Omikron niebezpieczny dla dzieci

Polityk przyznał jednocześnie, że mutacja Omikron jest dla Polski dużym zagrożeniem. W przeciwieństwie do poprzednich fal teraz w największym niebezpieczeństwie są obywatele najmłodsi, którzy do szpitali trafiają na długie tygodnie. Hospitalizowani seniorzy na oddziałach covidowych spędzają kilka dni, dzieci potrafią przeleżeć tam miesiące.

Coraz młodsze dzieci trafiają do szpitala z dość ciężkimi powikłaniami. O ile dorośli mają krótsze okresy hospitalizacji, w granicach pięciu dni, a nie tak, jak do niedawna ośmiu czy dziesięciu dni - tak, jeżeli COVID-19 dotyka dziecko, czasem mamy do czynienia i z miesięcznymi hospitalizacjami

- powiedział Wojciech Andrusiewicz.
Skąd takie zmiany? Po pierwsze z natury wirusa, który, choć bardziej zakaża, to zdaje się być łagodniejszy. Po drugie - ze szczepień. Większość seniorów szczepionkę przeciw COVID-19 ma dawno za sobą. Dzieci w większości nie były szczepione nawet jedną dawką.