18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wzbiera dramat

Rząd bije na alarm. Nadchodzi CZWARTA FALA PANDEMII

27.05.2021  13:50
Szczepienie na Covid-19
Szczepienie na Covid-19 Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Rząd bije na alarm! Jeśli społeczeństwo nie potraktuje poważnie procedury szczepienia na Covid-19 - czeka nas czwarta fala pandemii koronawirusa. Prof. Horban nie ma co do tego wątpliwości - musimy przygotować się na najgorsze.

Rząd bije na alarm i ostrzega Polaków. Chociaż szczepienie na Covid-19 jest jak najbardziej dostępne - wielu rodaków nie ma ochoty korzystać z dobrodziejstw nauki. Niestety, naukowcy nie mają wątpliości - jeśli całe społeczeństwo nie uodporni się na patogen - czeka nas czwarta fala pandemii koronawirusa.

Owszem, ostatnie tygodnie przynoszą nam znaczne spadki liczby zakażeń koronawirusem w kraju, ale to jeszcze nie koniec naszej walki. "Jeśli ludzie nie będą się szczepić przeciw COVID-19, to prawie jak w banku jesienią będzie kolejna fala epidemii" - mówił tymczasem profesor Andrzej Horban w Radiu ZET.

Rząd bije na alarm! Idzie czwarta fala pandemii

Problem w tym, że duża część obywateli nie zamierza stawić się na szczepienie. Rząd wymyśla więc wiele kampanii reklamowych, które mają zachęcić rodaków do procedury. Jednym z pomysłów jest szczepionkowa loteria narodowa. Jeśli to nie wystarczy i ludzie nie przekonają się do specyfiku - czeka nas prawdziwy dramat.

Właściwie każdy zaszczepiony dostaje nagrodę od razu – jest chroniony przed zakażeniem. (…) Żadne szczepienie nie chroni oczywiście w 100 proc. (…) Część osób choruje, ale łagodnie, nie meldują się na cmentarzu, nie meldują się na oddziałach intensywnej terapii

- zaznaczył prof. Horban. Szczególnie apelował o szczepienie osób powyżej 60 roku życia - w tej grupie bowiem, jak przyznał, śmiertelność jest zatrważająca.

Odsetek zgonów w grupie osób starszych jest zatrważający. Ostatnio dokonaliśmy parę dni temu analizy przypadków, które były leczone w szpitalu, w którym mam zaszczyt i przyjemność pracować. Kilkanaście procent przyjętych pacjentów do bardzo dobrego, wyspecjalizowanego szpitala umarło z powodu zakażenia COVID-19. To naprawdę jest ciężka choroba

- zaznaczył.

Macie jeszcze wątpliwości, czy jednak udacie się na szczepienie przeciwko Covid-19?

Czytaj także
Przeczytaj więcej