18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Mało im?!

PiS chce więcej pieniędzy. Podniosą ceny piwa?

Bartłomiej Ciepielewski
14.02.2021  12:51
Piwo będzie droższe niż paliwo!
Piwo będzie droższe niż paliwo! Fot: Andrzej Hulimka/REPORTER

Apetyt PiS rośnie w miarę jedzenia. Po wprowadzeniu podatku cukrowego, tym razem oberwać mogą smakosze złocistego trunku. Podatek akcyzowy nakładany na piwo może niebawem ostro wzrosnąć.

Autorzy nowego projektu chcą, by stawka akcyzowa nakładana na piwo była zarównana ze stawką nałożoną na alkohole spirytusowe.

Rząd chce podnieść ceny piwa

Nowy pomysł rozwścieczył browarników. Podkreślają oni, że wprowadzenie nowych stawek ograniczy konkurencyjność na rynku alkoholi.

Projekt zrównania stawek na wódkę i piwo należy odebrać jako chęć przejęcia rynku piwa przez wyroby spirytusowe - poinformował Wojciech Bronicki, doradca finansowy w BBGTAX.

Wojciech Bronicki z BBGTAX ostrzega, że podatek uderzy w duże przedsiębiorstwa, ale największym przegranym całej sytuacji będą małe browary. Część z nich może nawet zbankrutować.

Gdyby projekt ten został wprowadzony w życie, zagrożone byłoby istnienie wiele browarów - szczególnie tych małych. Zrównanie stawek akcyzowych w dużym stopniu uderzyłoby w duże browary, które straciłyby dużą część rynku - ale przede wszystkim w browary małe - stwierdził ekspert.

Jak poinformował Bronicki, jeśli projekt zostanie wprowadzony w życie, cena piwa wzrośnie nawet czterokrotnie! Pora robić zapasy.

Czytaj także
Przeczytaj więcej