18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowe informacje

Rząd chce przywrócić pobór do wojska? "Polsce grozi konflikt"

13.05.2021  15:57
Rząd przywróci obowiązkową służbę wojskową?
Rząd przywróci obowiązkową służbę wojskową? Fot: MAREK MALISZEWSKI/REPORTER

Politycy PiS coraz częściej mówią o konieczności przywrócenia poboru wojskowego. Za podjęciem tej decyzji przemawia rosnące niebezpieczeństwo ze strony Rosji i Białorusi oraz niestabilna sytuacja w Europie. Czy przywrócenie tego obowiązku jest możliwe?

Zasadnicza służba wojskowa została zawieszona w 2009 roku po jednogłośnej decyzji Sejmu, którą następnie zatwierdził ówczesny prezydent Lech Kaczyński. Obecnie część polityków oraz ekspertów uważa, że te zarządzenie było błędem.

Największą zwolenniczką powrotu służby zasadniczej jest sędzia TK oraz była posłanka PiS, Krystyna Pawłowicz. Jak twierdzi, nakazuje tego nawet konstytucja, której jeden z artykułów głosi, że "obowiązkiem obywatela polskiego jest obrona Ojczyzny". Podobnego zdania jest również były szef MON Antoni Macierewicz.

Obecnie już wiadomo, że decyzja o likwidacji obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej była nieprzemyślana i spowodowała tak duże szkody, że naprawić je można tylko poprzez powrót do przymusowego poboru - stwierdził w rozmowie z Defence24.pl, kmdr ppor. rez. Maksymilian Dura.

Do tej pory PiS przywrócenie poboru próbowało zastąpić utworzeniem Wojsk Obrony Terytorialnej, jednak czy to wystarczy?

Rząd przywróci służbę wojskową w Polsce?

Jak twierdzą, eksperci do podjęcia decyzji o przywróceniu służby wojskowej konieczne jest szczegółowe przeanalizowanie zagrożeń, które czyhają na Polskę.

Trzeba zadać sobie pytanie czy Polsce grozi konflikt, który naruszy granice. Czy ktoś będzie aspirował do tego. Ja bym powątpiewał. Z punktu widzenia militarnego dla Rosji ważniejszy jest Bliski Wschód niż Europa, co dają odczuć bardzo efektywnie - mówi gen. dr Mirosław Różański.

Zdaniem ekspertów w najbliższym czasie służba wojskowa nie zostanie przywrócona, gdyż utrzymanie armii liczącej kilkuset tysięcy żołnierzy jest nieopłacalne.

Odwieszenie służby zasadniczej w czasie pokoju jest w naszych warunkach niezbyt dobrym  pomysłem - dodaje dr Michał Piekarski, specjalista do spraw bezpieczeństwa.

Według badania przeprowadzonego przez Ad Arma, 47,8 proc. Polaków uważa, że pobór powszechny powinien zostać przywrócony. Decyzji tej sprzeciwia się 43,7 proc. badanych.

Czytaj także
Przeczytaj więcej