18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

JUŻ NIE TRZEBA SIĘ BAĆ WIRUSA?

Pandemia w odwrocie. RZĄD PRZYSPIESZY LUZOWANIE OBOSTRZEŃ!

Emilia Waszczuk
10.05.2021  11:17
Rząd przyspieszy odmrożenie Polski! Wirus już w odwrocie? Nie trzeba się go bać?
Rząd przyspieszy odmrożenie Polski! Wirus już w odwrocie? Nie trzeba się go bać? Fot: Jan Bielecki/East News

Już nie trzeba się bać tego wirusa, on jest w odwrocie? Rząd przymierza się do szybszego odblokowania części branż. Jest komentarz z Ministerstwa Zdrowia.

Wielkie zmiany w harmonogramie odmrażania gospodarki? Minister zdrowia zarzekał się ostatnio, że nikt niczego przyspieszał nie będzie, a jeśli ktoś twierdzi inaczej, to sprzedaje fake newsy. Kilka godzin później rząd opublikował w Dzienniku Ustaw nowe rozporządzenie, w którym... SZYBCIEJ ODBLOKOWAŁ JEDNĄ Z BRANŻ. W poniedziałek 10 maja okazało się natomiast, że w kolejce do szybszego otwarcia stoją już kolejne.

Według planu PiS, polska gospodarka ma otworzyć się niemal całkowicie do końca maja. Później z Polakami pozostaną nieliczne obostrzenia, jak maseczki w przestrzeniach zamkniętych czy zachowanie dystansu społecznego. Jak na razie nie wiadomo też, co z imprezami masowymi, klubami nocnymi i dyskotekami czy targami.

15 maja otworzy się większość branż?

Odmrażanie gospodarki zostało rozłożone na kilka tygodni, mniej więcej co siedem dni odblokowywana jest kolejna branża. Od 8 maja ruszyły hotele i imprezy okolicznościowe, od 15 otworzą się ogródki gastronomiczne i kultura pod chmurką. Tymczasem Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców apeluje do rządu, by działania te ponaglić i zdaje się, że faktycznie się tak stanie.

Adam Abramowicz z MŚP wystosował do premiera pismo, w którym apeluje o dokładną analizę sytuacji małych przedsiębiorców, analizę sytuacji epidemicznej i w końcu szybsze odmrożenie niektórych branż. Jego zdaniem nie ma żadnych przeciwwskazań, by gastronomia, fitness, baseny czy solaria pozostawały zamknięte aż do końca miesiąca. Trzeba je otworzyć już 15 maja.

Jako rzecznik całego środowiska MŚP w kraju zapewniam Pana Premiera, iż nasi przedsiębiorcy są gotowi do pracy w reżimie protokołów sanitarnych ustalonych przez GIS. Nie ma natomiast racjonalnego uzasadnienia, by branże ujęte w planie otwierania dopiero od 29 maja - takie jak salony fitness, baseny czy solaria – nie mogły być otwarte już od 15 maja

- napisał rzecznik MŚP.

Rząd przyspieszy odmrażanie? PiS jest za

Również w poniedziałek o ewentualne szybsze odmrażanie gospodarki pytany był w Onecie rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Polityk oznajmił, że wszystko jest możliwe - o ile liczba zakażeń nie zacznie znowu rosnąć.

Dzisiaj jesteśmy na średniej dobowej w granicach 4,1 tys. zakażeń, to już jest bardzo niska średnia. Jeszcze kilka tygodni temu notowaliśmy po 35 tys. zakażeń średnio na dobę

- powiedział Andrusiewicz.

Ostatniej doby zanotowano spadek zakażeń o około 20 proc. Jeżeli nadal będziemy szli tym trendem, oczywiście możliwe jest przyśpieszenie pewnych aspektów luzowania. Nie byłbym pewien, czy akurat będzie to dotyczyło branży fitness, więc nie chciałbym obiecywać - dodał.

I o ile branża fitness ma niewielkie szanse, by otworzyć się szybciej, inni mogą mieć więcej szczęścia.

Ale na pewno zastanawiamy się nad tym, czy możliwe jest poprzesuwanie niektórych terminów luzowania obostrzeń

- powiedział Wojciech Andrusiewicz.

logo Tu się dzieje