18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

to ciągle nie stan wyjątkowy

Rząd zamyka ludzi. Więzienie za wyjście z domu

Emilia Waszczuk
31.03.2020  13:15
Rząd zamyka ludzi. Więzienie za wyjście z domu
Rząd zamyka ludzi. Więzienie za wyjście z domu Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedzieli nowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa. Część z nich zaczyna obowiązywać już we wtorek.

Koniec kwarantanny domowej, powrotów do rodziny, a po drodze rozsiewania wirusa? Wygląda na to, że tak, lub przynajmniej częściowo. Minister zdrowia i premier poinformowali o nowych, surowych obostrzeniach w walce z koronawirusem.

Już od środy nastąpi całkowity zakaz korzystania z przestrzeni publicznych w celach rekreacyjnych oraz zakaz wychodzenia z domów osób poniżej 18 r.ż. Ale to tylko nieliczne obostrzenia z listy rządu...

Koniec wychodzenia z domów

Od środy NIE MOŻNA wychodzić na długie spacery czy uprawiać sportów, by budować kondycję. Wychodzimy jedynie w ważnych sprawach, jeśli potrzebujemy spaceru, ma on trwać kilka minut. Nie oddalamy się od domów. Co ważne, dalej obowiązuje nakaz przemieszczania się maksymalnie w 2 osoby.

Ale to nie wszystko. Ważne zmiany obejmą obowiązkową kwarantannę nałożoną przez sanepid oraz dla osób wracających do Polski. Tu rządzący poinformowali o całkowitej izolacji.

Już od wtorku, każda nowa osoba objęta kwarantanną ma być całkowicie odizolowana od innych ludzi - także od rodzin. Kwarantanny będą prowadzone w specjalnie wyznaczonych miejscach i trwać 14 dni.

Rząd dopuszcza jednak wyjątki - jeśli ktoś zdecyduje się na kwarantannę domową, obejmie ona bezwzględnie wszystkich członków rodziny.

Więzienie za łamanie zakazów

Co więcej, minister i premier poinformowali o konsekwencjach prawnych dla osób łamiących kwarantannę. Każdy, kto złamie zasady, może spodziewać się kar w wysokości od 5 do 30 tysięcy złotych. Osoby notorycznie nieprzestrzegające izolacji mogą zostać postawione przed sąd - możliwe będą ograniczenia wolności.

Musimy przestrzegać tych rygorów, które wprowadzamy. Przy dalszym łamaniu zasad może pojawić się kara ograniczenia wolności. Jeśli nie przestrzegamy tych zasad to możemy nieświadomie zarazić drugą osobę

- powiedział Mateusz Morawiecki.

Ponadto, każda osoba, która zostanie poddana kwarantannie, będzie bezwzględnie musiała używać aplikacji rządowej, kontrolującej kwarantannę. W kontroli osób poddanych izolacji pomóc ma policja - to oznacza zwiększoną liczbę patroli, a nawet wyrywkowe sprawdzanie osób przemieszczających się. Ponadto, jak zapowiedział premier, w gotowości pozostaje wojsko.

Przeczytaj więcej
Komentarze