18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Sporo zarobią

Ceny piwa pójdą w górę! Rząd wprowadza nowy podatek

06.04.2021  18:48
Rząd zarobi sporo pieniędzy
Rząd zarobi sporo pieniędzy Fot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Rząd wprowadzi w tym roku kolejny podatek, który większość Polaków odczuje na własnych kieszeniach. Tym razem więcej zapłacimy za piwo, kawę, papierosy, a nawet obiady na wynos. Nowa danina przyniesie władzy zyski w wysokości 44 milionów złotych rocznie.

Rząd po cichu przepchnął projekt ustawy opracowany przez Ministerstwo Klimatu. Dokument zakłada wprowadzenie dodatkowej opłaty za opakowania oraz styropianowe i plastikowe kubki na napoje. Za piwo, kawę lub lody w kubeczku zapłacimy około złotówki więcej.

Ostateczna cena produktu składać się będzie z właściwej jego ceny oraz z doliczonej do niego opłaty – napisano w projekcie.

Punkty gastronomiczne oferujące posiłki i napoje w jednorazowych opakowaniach będą zobowiązane do uiszczenia opłaty produktowej. Pieniądze zebrane z nowego podatku według deklaracji polityków, zostaną przeznaczone na ochronę środowiska.

PiS wprowadza kolejny podatek

Rocznie państwo uzyska 21 milionów za nową opłatę od opakowań oraz dodatkowe 23 miliony za opłatę od papierosów, które zawierają plastik w filtrach.

Co więcej, od 1 lipca plastikowe sztućce, talerze, słomki lub mieszadełka do napojów będą musiały zniknąć. Na wszystkich produktach zawierających plastik zostanie umieszczone ostrzeżenie o szkodliwym wpływie plastiku na środowisko.

Do wprowadzonych zmian zobowiązuje unijna dyrektywa, która zakłada drastyczne ograniczenie produkcji tworzyw sztucznych. Głównym celem projektu jest ratowanie morskiego ekosystemu. Według danych 70 procent odpadów morskich stanowią plastikowe butelki, patyczki higieniczne, opakowania po jedzeniu oraz artykuły higieniczne. Zmiany będą obowiązywały od lipca tego roku.

Czytaj także
Przeczytaj więcej