18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kowalski coraz dalej

Rząd po cichu zmienił kolejność szczepień. Ziobro w grupie I

Emilia Waszczuk
18.01.2021  17:21
rząd po cichu zmienił kolejność szczepień. Ziobro w grupie I
rząd po cichu zmienił kolejność szczepień. Ziobro w grupie I Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

Politycy po raz kolejny pokazują, ile znaczą dla nich polscy pacjenci? Po cichu zmienili kolejność szczepień. Ciężko chorzy coraz dalej w kolejce, na jej początku m.in. Zbigniew Ziobro. 

Kolejna zmiana, która miała się nie wydać, a o której Polacy dowiedzieli się po fakcie? Rząd w tajemnicy poprzestawiał harmonogram szczepień. Nie dość, że nagle okazało się, że szczepionek jest za mało, to jeszcze politycy wcisnęli w kolejkę swoich kumpli?

Miał być wielki sukces, jest narodowy niewypał. Przez trzy tygodnie w Polsce udało się zaszczepić zaledwie 475 tysięcy osób, po czym okazało się, że kolejne szczepienia trzeba odwoływać, bo szczepionek brak. Rządzący jeszcze w grudniu zapewniali, że priorytetem jest zaszczepienie seniorów i grup najwyższego ryzyka, a teraz zrobili coś takiego.

Zbigniew Ziobro do szczepienia jako pierwszy?

Szczepienia w Polsce podzielone są na etapy - jako pierwsi przystępują do nich medycy i pracownicy medyczni oraz niemedyczni służby zdrowia. W dalszej kolejności są seniorzy - najpierw ci powyżej 80 roku życia, a z czasem coraz młodsi. Następni w kolejce są miedzy innymi pracownicy służb (strażacy, policjanci, żołnierze, ale też np., pracownicy GOPR i TOPR), a dopiero po nich osoby przewlekle chore.

I tu wydarzyło się czary mary. Nagle okazało się, że osoby przewlekle chore, czyli te z mocno osłabionymi organizmami, a więc wyjątkowo zagrożone ciężkim przebiegiem COVID-19 i zgonem, będą musiały sporo na szczepienie czekać. Według rządzących w większym niebezpieczeństwie jest na przykład minister Zbigniew Ziobro i jego koledzy. Prokuratorzy wskoczyli im bowiem w kolejkę.

Osoby przewlekle chore to dopiero etap szczepień nr II, czyli trzecia duża grupa osób, które dostaną szczepionkę. W grupie nr. I są za to między innymi prokuratorzy i urzędnicy skarbówki, CBA, ABW, policja, strażacy czy Inspekcja Transportu Drogowego. Dlaczego? Jak na razie nikt z rządzących na to pytanie nie odpowiedział.