18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

jest projekt

RZĄD LUZUJE OBOSTRZENIA! Przywileje dla zaszczepionych

Emilia Waszczuk
20.12.2020  12:45
rząd zniesie część obostrzeń, ale tylko dla wybrańców
rząd zniesie część obostrzeń, ale tylko dla wybrańców Fot: WOJCIECH STROŻYK/REPORTER

Rząd PiS myśli, jak zachęcić Polaków do szczepień przeciw koronawirusowi SARS-COV-2. Postanowili wprowadzić specjalne przywileje dla osób po szczepionce.

Koronawirus to temat numer jeden w 2020 roku. Pandemia opanowała i sparaliżowała świat, a ludzie myślą tylko o jednym: kiedy wrócimy do normalności? W ostatnim czasie w tunelu zaczęły pojawiać się światełka - kolejne firmy ogłaszały wynalezienie skutecznej szczepionki. Część państw szczepienia już rozpoczęła, w Polsce ruszą one zaraz po świętach.

Jest jednak "ale" - Polacy wcale nie chcą się szczepić. Problemem jest dezinformacja i zalewające media społecznościowe fake newsy, ale też obawa przed zupełnie nowym, zrobionym naprędce specyfikiem. Czy szczepionki są bezpieczne? Aby zachęcić ludzi do szczepień, rząd postanowił, że będą one bezpłatne. To jednak nie wystarczyło. Może gdyby PiS poszedł swym zwyczajowym tropem i każdej zaszczepionej osobie dawał pięćset plus (złotych oczywiście) do punktów szczepień ustawiłyby się kolejki. Takich planów jednak nie ma. Są inne.

Znoszenie obostrzeń w Polsce. Jest projekt

Rząd opracował projekt ustawy znoszącej obostrzenia w Polsce. Nie każdy będzie mógł jednak liczyć na względny powrót do normalności - to przywilej dla wybrańców, a dokładniej dla ozdrowieńców i osób zaszczepionych.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii pojawił się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów w niedzielę 20 grudnia. Politycy PiS planują przyjąć go jeszcze w 2020 roku, czyli w najbliższych dniach.

Ozdrowieńcy i zaszczepieni zwolnieni z obostrzeń?

W projekcie pojawiły się informacje o zniesieniu obostrzeń dla osób zaszczepionych i dla ozdrowieńców. Ludzie, którzy przyjęli szczepionkę, mieliby dostać prawo do pełnego korzystania z opieki zdrowotnej w ramach NFZ (póki co ludzi leczy się w pierwszej kolejności przez telefon), mogliby zostać zwolnieni z limitów spotkań czy być przyjmowani bez dodatkowych testów do domów pomocy społecznej.

To nie koniec. Zarówno osoby zaszczepione jak i ozdrowieńcy, byliby zwolnieni z kwarantanny nakładanej po przekroczeniu granicy oraz po kontakcie z osobą zakażoną.