18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

bye bye pis?

SEJM SIĘ ROZPADNIE? "Nie dotrwa do następnej kadencji"

Emilia Waszczuk
23.08.2021  08:14
Będą przedterminowe wybory? Polacy wieszczą rozpad Sejmu
Będą przedterminowe wybory? Polacy wieszczą rozpad Sejmu Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

Nie ma szans, by rząd w obecnym składzie dotrwał do końca kadencji, a PiS dalej rządził? Parlament się rozpadnie - twierdzą Polacy. Już powinniśmy się szykować do wyborów.

Po powrocie Donalda Tuska i wyrzuceniu z rządu Jarosława Gowina, w polskiej polityce ciekawie się dzieje. Fakt, trwa sezon urlopowy, więc i część polityków - z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim na czele - wypoczywa na wakacjach. Ale i tak czuć, że coś się gotuje.

Coraz częściej pojawiają się głosy o utracie władzy przez PiS, migracjach między partiami i w końcu przedterminowych wyborach. Te miałyby ponoć nastąpić już wiosną 2022 roku. Czy faktycznie Polacy powinni zacząć przygotowywać się do głosowań?

Rozpad rządu przed końcem kadencji? Sondaż

Pracownia SW Research przeprowadziła w tej sprawie specjalne badanie. Na zlecenie "Rzeczpospolitej" sprawdzili, czy Polacy spodziewają się rozpadu polskiego parlamentu i przedterminowych wyborów w 2022 roku. Zdecydowanie wygrała opcja "tak".

W badaniu respondenci mieli do wyboru trzy różne opcje - Sejm się rozpadnie, Sejm się nie rozpadnie i "nie mam zdania". Wygrała opcja skrócenia kadencji, za którą zagłosowało 38,5 procent ankietowanych. Przeciwnego zdania było 28,6 procent, a aż 32,9 nie potrafiło wyrazić swojego zdania.

Przyspieszonych wyborów równie często spodziewają się mężczyźni, jak i kobiety. Wcześniejszy termin wyborów częściej niż młodsi badani przewidują osoby po 50 roku życia (42%). W dotrwanie parlamentu do końca kadencji wątpi 44% respondentów o dochodach mieszczących się w granicach 3001 – 5000 zł. Z uwagi na wielkość miejsca zamieszkania odpowiedź tę najczęściej wskazywali mieszkańcy wsi (40%) 

- skomentował w rozmowie z Senior Project Manager w SW Research Adam Jastrzębski.

logo Tu się dzieje