18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

prawica do odstawki

SENSACYJNY SONDAŻ! Totalna zmiana sił w polskiej polityce

Emilia Waszczuk
25.04.2022  15:45
Koniec rządów prawicy w Polsce? Nowy, sensacyjny sondaż
Koniec rządów prawicy w Polsce? Nowy, sensacyjny sondaż Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

Rządy prawicy w Polsce się kończą? Najnowszy sondaż United Surveys dla wp.pl odbiera PiS władzę, a Konfederację wysyła... na śmietnik historii.

Najbliższe wybory parlamentarne przyniosą całkowitą zmianę w rządach? Najnowszy sondaż wykonany przez pracownię United Surveys dla wp.pl całkowicie odmienia sytuację polityczną w Polsce. Jego wyniki nie spodobają się ani Zjednoczonej Prawicy, ani Konfederacji. Mimo że ci pierwsi zyskują nowych wyborców.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, Prawo i Sprawiedliwość w koalicji z Solidarną Polską zdobyłyby aż 36 procent wszystkich głosów. To spory skok względem poprzedniego miesiąca - przybyło im aż 2 pkt proc. Problem w tym, że wynik jest niewystarczający do utworzenia rządu, a koalicji nie ma z kim budować. PiS nie mogłoby liczyć nawet na Konfederację. Ta bowiem... nie dostałaby się do Sejmu!

Konfederacja na śmietnik historii?

Ostatni czas dla Konfederacji i jej członków nie jest łatwy. W partii toczą się spory, kolejni politycy wylatują lub sami odchodzą z ugrupowania, a prezes Janusz Korwin-Mikke publicznie głosi poparcie dla Władimira Putina i zastanawia się, czy wojna w Ukrainie nie jest wielką insynuacją. Zdaje się, że konfederaci zaczynają ponosić przykre (dla nich jedynie) konsekwencje swoich działań. Na partię Krzysztofa Bosaka i Janusza Korwin-Mikke głos deklaruje dziś już zaledwie 3,3 procent wyborców! Konfederacja notuje tym samym spadek poparcia o 1,8 pkt proc. i ląduje pod progiem wyborczym.

Kto do Sejmu się dostaje? To oczywiście Koalicja Obywatelska z wynikiem 26,6 procent głosów i wzrostem poparcia o 2,9 pkt proc.! Ponadto miejsce w sejmowych ławach mieliby też politycy Polski 2050 Szymona Hołowni. Na ugrupowanie głosować chce dziś 10,7 proc. badanych (+1 pkt proc.). Lewica w sondażu uzyskuje wynik 9,3 procent głosów, notując tym samym największy skok popularności - aż 3 pkt proc. więcej, niż przed miesiącem.

Ostatnim ugrupowaniem, które dostałoby się do parlamentu, byłoby PSL (z Koalicją Polską), które liczyć może na 5,8 procent głosów (+0,4 pkt proc.).

Opozycja przejmuje władzę

Udział w wyborach parlamentarnych deklaruje aż 88,1 procent badanych, z czego 64,9  proc. poszłoby do urn "zdecydowanie", a 23,2 proc "raczej". 9,4 procent osób nie wie, na kogo głosować.

Wspomnieliśmy, że nowy sondaż United Surveys to polityczne przetasowanie. PiS i Zjednoczona Prawica nie mają żadnych szans na dalsze rządy - zdobywają 211 miejsc w Sejmie i nie mają z kim wejść w spółkę, by uzbierać wymaganą większość.

Tę lekką ręką mogłaby za to uzyskać zjednoczona opozycja. Gdyby wszystkie partie podjęły ze sobą współpracę, miałyby większość i to zdecydowaną - w sumie 248 mandatów. Koalicja Obywatelska zajęłaby w Sejmie 149 miejsc, Polska 2050 - 46, Lewica  - 39, a PSL - 14.