18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

stało się

STAN WYJĄTKOWY W POLSCE. Rząd "ogranicza wolności i prawa"

Emilia Waszczuk
03.09.2021  07:31
Stan wyjątkowy obowiązuje w Polsce. Co się zmienia?
Stan wyjątkowy obowiązuje w Polsce. Co się zmienia? Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

W czwartek 2 września wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie o wprowadzeniu w Polsce stanu wyjątkowego. Wraz z nim na Polaków nałożono potężne ograniczenia. Co się zmienia?

To już pewne - mamy w kraju stan wyjątkowy. Rząd reaguje na napiętą sytuację między Polską i Białorusią wprowadzeniem 30-dniowego okresu nadzwyczajnych środków. Stan wyjątkowy obejmuje 183 miejscowości położone przy granicy białoruskiej.

Aby wprowadzić w Polsce stan wyjątkowy, potrzebny był wniosek rządu, a następnie potwierdzenie prezydenta. Andrzej Duda dokument oczywiście podpisał, o czym poinformował obywateli w czwartek w godzinach popołudniowych.

Stan wyjątkowy w Polsce

W rozporządzeniu opublikowanym w Dzienniku Ustaw znajdziemy zapis o "ograniczeniu wolności i praw" obywateli w związku ze stanem wyjątkowym. Ten oznacza bowiem, że życie mieszkańców 183 miejscowości w Polsce ulegnie dużej zmianie, niekoniecznie na lepsze.

W miejscowościach objętych stanem wyjątkowym wprowadzono zakaz organizowania imprez masowych, artystycznych i rozrywkowych. Mieszkańcy muszą stale posiadać przy sobie dokument potwierdzający tożsamość, w przypadku osób niepełnoletnich legitymację szkolną. Każdy z nich w każdej chwili może zostać wylegitymowany przez wojsko, straż graniczną czy policję.

Utrudnienia spotkają też osoby niemieszkające na stałe w miejscowościach objętych stanem wyjątkowym. Koniec z turystyką i przemieszczaniem się, czy nawet odwiedzaniem bliskich na terenach objętych specjalnymi rozwiązaniami. Wyjątek stanowią właściciele nieruchomości, osoby pracujące w tych miejscach, dostawcy, kurierzy, pracownicy poczty czy urzędnicy. Z zakazu zwolnieni są też rolnicy pracujący na terenach objętych stanem wyjątkowym oraz uczniowie - w przypadku uczęszczania do szkoły na zamkniętym właśnie terenie.

Co ciekawe, wszystkie wprowadzone zakazy i ograniczenia tracą moc w przypadku imprez i zgromadzeń o charakterze religijnym - msze święte, chrzciny czy przyjęcia weselne odbywać się mogą.

Wojsko na ulicach

Mieszkańcy miejscowości objętych stanem wyjątkowym muszą liczyć się z dość specyficznym towarzystwem - gdzie nie spojrzą, zobaczyć mogą służby mundurowe. Po ich miejscowościach "mogą poruszać się funkcjonariusze i pracownicy służb państwowych oraz żołnierze i pracownicy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wykonujących zadania służbowe" czytamy.

Informacje o wprowadzonych ograniczeniach właściwy wojewoda podaje niezwłocznie do wiadomości publicznej przez rozplakatowanie w miejscach publicznych, a także w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie miejscowości wchodzących w skład obszaru, na którym wprowadzono stan wyjątkowy. Informacje o objęciu obszaru stanem wyjątkowym mogą zostać zamieszczone także na tablicach informacyjnych - napisano w rozporządzeniu.

Co ważne - wszystkie osoby objęte ograniczeniami, niemieszkające na stałe w miejscowościach objętych stanem wyjątkowym, musiały natychmiast - do północy w czwartek - opuścić teren. Rozporządzenie weszło w życie natychmiast. Wstępnie stan wyjątkowy trwać ma 30 dni.

logo Tu się dzieje