18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

To się dzieje

DUDA ZATWIERDZI STAN WYJĄTKOWY

01.09.2021  10:12
Andrzej Duda podpisze wniosek o stan wyjątkowy
Andrzej Duda podpisze wniosek o stan wyjątkowy Fot: Tomasz Kudala/REPORTER

Stan wyjątkowy na terenach przygranicznych, gdzie obecnie koczują obozy uchodźców, zacznie obowiązywać już w czwartek? Według pierwszych prasowych doniesień Andrzej Duda właśnie wtedy podpisze Sejmowe rozwiązania. Opozycja się buntuje.

Wczoraj rząd skierował do prezydenta Andrzeja Dudy wniosek o wprowadzenie stanu wyjątkowego na obszarze części województw podlaskiego i lubelskiego. Ma to związek z sytuacją na granicy z Białorusią. 

Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zarzucają Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na ich terytorium w ramach tzw. wojny hybrydowej. Tym samym we wspólnym oświadczeniu premierzy Polski i krajów bałtyckich ocenili, że kryzys na granicach z Białorusią został zaplanowany i systematycznie zorganizowany przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Wezwali też władze białoruskie do zaprzestania działań prowadzących do eskalacji napięć.

Jednocześnie komisarz Unii Europejskiej ds. migracji Ylva Johansson oświadczyła, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej nie jest kwestią migracji, ale częścią faktycznie agresji Łukaszenki na Polskę, Litwę i Łotwę w celu destabilizacji Unii Europejskiej. W tej sytuacji polscy rządzący widzą tylko jedno rozwiązanie — stan wyjątkowy. 

Andrzej Duda podpisze wniosek o wprowadzenie stany wyjątkowego

Z tej właśnie przyczyny na biurko Andrzeja Dudy trafił wniosek o wprowadzenie stanu wyjątkowego. W mediach pojawiają się już pierwsze nieoficjalne komunikaty o prezydenckiej decyzji.

Andrzej Duda jutro podpisze rozporządzenie rządu o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na pograniczu polsko-białoruskim i od razu prześle dokument do Sejmu

– informuje RMF FM.

Na razie nie wiadomo jedynie, o której godzinie jutro ogłoszony zostanie stan wyjątkowy. Decyzja ma szansę zapaść na spotkaniu technicznym w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Sejm nie musi zatwierdzić decyzji o stanie wyjątkowym - może taką decyzję uchylić, w takiej sytuacji opozycja zapowiedziała już, że taki wniosek zostanie złożony.