pandemia w Polsce

STREFY ŻÓŁTE I CZERWONE. Sztab kryzysowy, nowe decyzje

Emilia Waszczuk
29.10.2021  11:29
Sztab kryzysowy i nowe obostrzenia. Premier podejmuje decyzję
Sztab kryzysowy i nowe obostrzenia. Premier podejmuje decyzję Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

Zebranie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i nowe decyzje o obostrzeniach w Polsce. Jeszcze dziś premier ogłosi wprowadzenie stref żółtych i czerwonych?

Piątek 29 października przywitał nas bardzo złymi danymi pandemicznymi. Nie dość, że mamy nowy rekord czwartej fali i ponad 9 tysięcy nowych zachorowań, to pękła kolejna psychologiczna granica. Koronawirusem SARS-COV-2 zakaziło się już w Polsce ponad trzy miliony ludzi.

W czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział, że rząd rozważa wprowadzenie w Polsce regionalnych obostrzeń. Tam, gdzie zakażeń i hospitalizacji (przy jednoczesnym niskim wyszczepieniu społeczeństwa) jest najwięcej, miałyby zacząć obowiązywać strefy żółte lub czerwone.

Sztab Kryzysowy. Nowe obostrzenia

Najgorsza sytuacja pandemiczna panuje na wschodzie kraju - w województwach podkarpackim, lubelskim, podlaskim i w części powiatów województwa mazowieckiego. To właśnie tam miałyby zostać wprowadzone ograniczenia, nakazy i zakazy. Czy decyzja o nich zapadnie już dzisiaj?

W piątek zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Mateusza Morawieckiego. Wedle zapowiedzi Waldemara Kraski, sztab zająć się miał właśnie ograniczeniami i podjęciem kolejnych kroków w walce z coraz mocniej szalejącą pandemią.Wcześniej rzecznik rządu Piotr Müller potwierdził, że restrykcje mogą się pojawić i oznajmił, że mogą być wprowadzane nawet niemal z dnia na dzień.

Jeśli wprowadzimy nowe restrykcje, będą regionalne, a z większości limitów będą wyłączone osoby zaszczepione przeciw COVID-19

- powiedział rzecznik rządu Piotr Müller na antenie Polsat News.

Poinformował także, że wraz z wprowadzeniem obostrzeń w części regionów, rząd podejmie decyzję o restrykcyjnym sprawdzaniu paszportów covidowych.

Policja do usług. Mandaty za łamanie obostrzeń

Poza zebraniem premiera z doradcami, w piątek doszło też do spotkania ministra zdrowia z policją. Adam Niedzielski dyskutował z przedstawicielami KGP (między innymi z Komendantem Głównym Policji gen. insp. Jarosławem Szymczykiem) o przestrzeganiu przepisów prawa w zakresie obostrzeń pandemicznych. Mowa była między innymi o poprawnym noszeniu maseczek ochronnych.

Policja już od kilku dni prowadzi wzmożone kontrole i częściej reaguje wlepianiem mandatów za brak maseczek. Czyżby szykowali się też do jeszcze bardziej wzmożonych działań? Już wiadomo, że minister zdrowia chce wysłać mundurowych między innymi na cmentarze w weekend połączony ze świętem Wszystkich Świętych.

Czytaj także