18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

koniec kropka

SZYBSZE ODMRAŻANIE? Niedzielski: dziś zatwierdzimy zmiany obostrzeń

Emilia Waszczuk
06.05.2021  14:33
Adam Niedzielski zapowiada znoszenie obostrzeń. Będzie przyspieszenie?
Adam Niedzielski zapowiada znoszenie obostrzeń. Będzie przyspieszenie? Fot: ANDRZEJ IWAŃCZUK/REPORTER

Pandemia odpuszcza, a minister zdrowia obiecuje powrót do względnej normalności. Adam Niedzielski zapowiedział przyjęcie zmian w restrykcjach.

Zmiany, zmiany, oby jak najszybciej? W przestrzeni publicznej zaczęły pojawiać się informacje, jakoby rząd zamierzał przyspieszyć odmrażanie gospodarki i dużo szybciej znieść między innymi obowiązek noszenia maseczek na wolnym powietrzu, czy zakaz zgromadzeń. Przyspieszenie wynikać miało z faktu, że liczba zakażeń koronawirusem SARS-COV-2 znacznie spadła i już spełniamy ustalone przez rząd normy.

Czy faktycznie możemy liczyć na wcześniejszy powrót pewnych branż i uwolnienie się od części restrykcji? W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski zwołał konferencję prasową, na której zapowiedział szybkie odmrażanie, ale mówił tylko o służbie zdrowia. Co z resztą?

Szybsze zniesienie lockdownu? PiS komentuje

O to, czy mamy szansę wcześniej zrzucić maseczki lub pójść do restauracji, Adam Niedzielski pytany był przez dziennikarzy. Minister zdrowia zapowiedział, że w czwartek opublikowane zostanie najnowsze rozporządzenie o restrykcjach. W nim znajdą się między innymi zapisy dotyczące gastronomii, hoteli, eventów i maseczek. Nie powinniśmy jednak liczyć na żadne przyspieszenie - w dokumencie zostaną utrzymane daty z harmonogramu, który szef resortu zdrowia przedstawił jeszcze przed majówką.

Dzisiaj finalizujemy duże rozporządzenie epidemiczne, które będzie pokazywało plan do końca maja, tak jak deklarowaliśmy. Dzisiaj to rozporządzenie planujemy podpisać i opublikować - powiedział minister zdrowia. - Wszelkie pojawiające się informacje, że będzie coś inaczej, są fake newsami - oznajmił ostro.

Wcześniej ten sam temat podjął szef KPRM i koordynator programu szczepień Michał Dworczyk. Polityk - podobnie jak minister zdrowia - wykluczył jakiekolwiek zmiany w planach odmrażania.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi oraz opinie ekspertów mówią, że trzecia fala się kończy. Natomiast, to oczywiście nie powinno usypiać naszej czujności- powiedział.
Przedstawiliśmy plan, którego chcemy się trzymać. Tak jak powiedziałem, trzeba bardzo ostrożnie podejmować decyzje i tak hurra-optymistycznie nie możemy podchodzić do wyników. Wiemy, że koronawirus potrafi zaskakiwać, że pandemia potrafi być nieprzewidywalna. W związku z tym na tym etapie nie ma planów, żeby w jakiś sposób zasadniczy zmieniać te zasady i plan odmrażania, który został przedstawiony

- oznajmił Michał Dworczyk na antenie Polskiego Radia.

logo Tu się dzieje