18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wielka kompromitacja

Sąd upokorzył PiS. Pandemiczne obostrzenia są niekonstytucyjne

20.02.2021  13:53
Jarosław Kaczyński załamuje ręce
Jarosław Kaczyński załamuje ręce Fot: STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

Wiosną ubiegłego roku politycy PiS złamali wprowadzone przez rząd obostrzenia pandemiczne. Sprawą zajął się sąd, który właśnie ogłosił wyrok dotyczący wydarzeń z kwietnia 2020 roku. Jak się okazało, nikt nie naruszył prawa, gdyż koronawirusowe restrykcje są niekonstytucyjne.

W kwietniu 2020 roku obowiązywał zakaz wychodzenia z domu i organizowania spotkań. Politycy PiS, którzy wprowadzili nowe rozporządzenie, wcale się tym nie przejęli i udali się na Wawel, by tam świętować dziesiątą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Sprawą zajął się wymiar sprawiedliwości.

Pandemiczne obostrzenia są niekonstytucyjne

Niedawno sąd ogłosił wyrok, rozgrzeszając, a zarazem ośmieszając cały rząd. Jak się bowiem okazało, wprowadzone przez rząd rozporządzenia nie mają podstawy prawnej, gdyż są niekonstytucyjne.

Jeżeli rozporządzenie jest wydane bez podstawy, to ani nie wiąże obywatela, który jest zwykłym Janem Kowalskim, który chce wziąć udział w zgromadzeniu, ani nie wiąże rządzących, którzy również się gromadzili w przestrzeni publicznej w tym czasie - przyznał dr hab. Mikołaj Małecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zapisy w konstytucji głoszą, że "ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie". Tymczasem wszystkie restrykcje pandemiczne wprowadzane są za pomocą rozporządzeń.

Niedawno sądy uchyliły kary dla osób nieprzestrzegających kwarantanny oraz łamiących nakaz zamknięcia lokali. Można zatem stwierdzić, że panujące w kraju restrykcje są całkowicie bezobjawowe.