18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nadchodzą zmiany

Nowa USTAWA MASECZKOWA. Ostateczny NAKAZ

13.10.2020  18:44
Lewica i nowa ustawa maseczkowa w Sejmie
Lewica i nowa ustawa maseczkowa w Sejmie Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Koronawirus postawił Polskę na równe nogi. Druga fala pandemii COVID-19 sprawiła, że rządzący musieli jak najszybciej wprowadzić nowe obostrzenia. W taki właśnie sposób cały kraj stał się strefą żółtą i wszędzie musimy nosić maseczki. W ich sprawie, trafi do Sejmu nowa ustawa zaprojektowana przez Lewicę.

Koronawirus zbiera w Polsce przerażające żniwo. Pandemia COVID-19 od kilku tygodni bardzo się umacnia i coraz więcej osób w naszym kraju ciężko choruje. Rząd musiał podjąć stanowcze działania i w taki właśnie sposób cały kraj stał się strefą żółtą.

W związku z tym, wszyscy jesteśmy zobligowani do noszenia maseczek wszędzie poza naszym własnym domem, ale to nie koniec. Sejm wciąż pracuje nad wprowadzeniem ustawy, która będzie mogła skuteczniej egzekwować ów nakaz - w tym bowiem momencie wielu obywateli sprzeciwia się noszeniu maseczek i za nic ma wiszące nad głowami kary.

Lewica i nowa ustawa maseczkowa

Nowy projekt ustawy maseczkowej przedstawiła Lewica. Podczas spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim partia przedstawiła pakiet kilku projektów ustaw m.in. dające większe wsparcie dla finansowania szpitali i personelu medycznego, na świadczenie kryzysowe dla osób tracących pracę, pakiet pomocowy dla przedsiębiorców w żółtych i czerwonych strefach, a także projekt wprowadzający obowiązek noszenia maseczek. Ten ostatni zdecydowanie zasługuje na największą uwagę.

Ustawa o maseczkach daje podstawy prawne dla rozporządzeń wydawanych przez rząd, które tej podstawy nie mają. To jest dość prosta ustawa, która wprowadza możliwość wprowadzenia nakazu noszenia maseczek rozporządzeniem w przypadku stanu epidemii i która przewiduje zwykłe kary grzywny w przypadku niestosowania się do tych rozporządzeń

- mówiła wiceszefowa klubu Lewicy Magdalena Biejat. 

Projekt ustawy zostanie złożony w Sejmie we wtorek. Będzie to o tyle kluczowe, że aktualnie część osób ukaranych za brak maseczki - skutecznie unikała kary z uwagi na brak odpowiednich przepisów, które egzekwowałyby zasłanianie ust i nosa.

Nasza inicjatywa ma na celu, żeby wreszcie ubrać ludzi w maseczki skutecznie, czyli mając możliwości karania w sposób niebudzący wątpliwości

- mówił wnioskodawca projektu, dr Zdzisław Wolski.

Myślicie, że to się uda?

Przeczytaj więcej
Komentarze