18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

są haczyki

Duda obiecał kiełbasę wyborczą? Rozda 1400+ bezrobotnym

05.06.2020  14:54
Andrzej Duda, 1400+ i... kiełbasa wyborcza?
Andrzej Duda, 1400+ i... kiełbasa wyborcza? Fot: MAREK LASYK/REPORTER

Kampania wyborcza w pełni. Andrzej Duda po raz kolejny połączył ją z epidemią i obiecuje kolejny plus od PiS. Pieniądze chce rozdać bezrobotnym.

W związku z epidemią koronawirusa i zamrożeniem gospodarki, tysiące Polaków z dnia na dzień zostało bez środków do życia. Kolejne firmy rozpoczęły grupowe zwolnienia, wiele z nich upadło. Rząd postanowił jakoś im pomóc i w związku z tym stworzył już cztery "tarcze antykryzysowe". Swoją cegiełkę dołożył też Andrzej Duda.

Jedna z tarcz miała zagwarantować zwolnionym z powodu koronawirusa pracownikom dodatek pieniężny. Z pomysłu tego się jednak o dziwo wycofano, pozostawiając świeżych bezrobotnych samym sobie. Szybko dowiedzieliśmy się dlaczego.

1400+ od Dudy

Trwa kampania prezydencka i ni z gruszki, ni z pietruszki, nagle okazało się, że Andrzej Duda wpadł na genialny pomysł. W Sejmie złożył projekt ustawy zapewniającej dodatek dla bezrobotnych w wysokości 1400 złotych. Ustawa została oczywiście w ekspresowym tempie przyjęta i trafiła do Senatu.

Niestety, jeśli znajdujecie się w gronie nieszczęśliwców, którym koronawirus odebrał pracę, musicie wiedzieć, że dodatek solidarnościowy dostaną tylko nieliczni. Przysługiwać ma jedynie osobom, które wcześniej zatrudnione były na umowie o pracę i miały przez co najmniej 90 dni opłacane składki zdrowotne i społeczne. Tysiące osób na umowach "śmieciowych" nadal pozostaną bez pomocy.

Co ciekawe, pomysł z tarczy antykryzysowej przewidywał połączenie tradycyjnego zasiłku dla bezrobotnych z dodatkiem solidarnościowym. W ustawie Andrzeja Dudy osoby, które utraciły pracę po 31 marca, muszą zdecydować, które świadczenie chcą otrzymać. I jeszcze jedno - dodatek solidarnościowy będzie wliczany do dochodów uzyskiwanych przez rodzinę. Może się więc okazać, że gdy zwolniony pracownik się na niego zdecyduje, nie będzie mógł liczyć na dodatkowe zapomogi.

Przeczytaj więcej
Komentarze