18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kto by pomyślał!

Sejm ma prywatnego księdza. Jego zarobki zaskakują

09.06.2021  19:14
Sejmowy ksiądz nie dostaje wynagrodzenia?
Sejmowy ksiądz nie dostaje wynagrodzenia? Fot: LightField Studios/Shutterstock

Kapłani pełnią posługę praktycznie wszędzie - w więzieniach, na lotniskach czy szpitalach. Jak się okazuje, prywatnego duchownego ma także Sejm. Niedawno ujawniono, kim jest ksiądz czuwający nad posłami, czym się zajmuje oraz ile zarabia.

Wbrew pozorom Sejm nie posiada rzeszy księży, którzy odprawiają modły za naszych polityków. Nad spokojem duchowym ponad 400 posłów czuwa jeden ksiądz. Szczegóły dotyczące kapłana pracującego z polskimi parlamentarzystami ujawnił "Super Express".

Kapelanem parlamentarzystów jest ks. dr Piotr Burgoński, wykładowca akademicki UKSW. Z posługą duszpasterską nie wiążą się żadne opłaty ponoszone przez Kancelarię Sejmu. Ksiądz kapelan nie jest też oczywiście ani zatrudniony na etacie w Kancelarii Sejmu, ani też na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z naszą instytucją - poinformowała Kancelaria Sejmu w rozmowie z se.pl.

Sejmowy ksiądz może liczyć jedynie na "co łaska" od posłów i senatorów, ale nie oznacza to, że żyje bez grosza.

Ile zarabia sejmowy ksiądz?

Jak zauważa se.pl, Sejm nie płaci duchownemu za pełnienie posługi, ale średnia pensja księży podlegających MSWiA wynosi niespełna 9 tysięcy złotych.

Kwota ta nadal jest znacznie mniejsza od tego, co dostaje poseł, lecz w ostatnim czasie mogła nieco wzrosnąć. Niestety, Kościół oraz rząd niezbyt chętnie ujawniają informacje o Funduszu Kościelnym.

Czytaj także
Przeczytaj więcej