18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

obrzydliwość

PIS OLEWA CHORE DZIECI! Niech umierają...

Emilia Waszczuk
13.01.2021  07:37
Zdrowie dzieci jest nieważne? PiS odmawia pieniędzy na leczenie
Zdrowie dzieci jest nieważne? PiS odmawia pieniędzy na leczenie Fot: ANDRZEJ IWAŃCZUK/REPORTER

Życie i zdrowie wszystkich dzieci jest ważne? Oj chyba nie. Okazuje się, że dla polityków PiS znaczenie mają tylko płody. Po przyjściu na świat dziecko i rodzina niech już radzą sobie sami.

Po raz kolejny politycy Prawa i Sprawiedliwości pokazali, jak bardzo zależy im na zdrowiu Polaków (tym razem tych najmłodszych) i że ważne jest jedynie "życie nienarodzone". We wtorek w Senacie odbyło się głosowanie nad poprawką do budżetu, przyznającą 80 milionów złotych psychiatrii dziecięcej. PiS oczywiście pieniędzy odmówił.

PiS nie chce leczyć chorych dzieci

We wtorek w Senacie debatowano o ustawie budżetowej na 2021 rok, senatorowie zgłosili ponad 100 poprawek, a wśród nich tę o pieniądzach na leczenie dzieci z problemami psychicznymi. Psychiatria w Polsce leży i kwiczy, a ta dziecięca dosłownie upada. Nie ma gdzie szukać pomocy, dostępność specjalistów jest znikoma, a do niedofinansowanych szpitali ustawiają się kolejki - przyjmowane są już niemal jedynie dzieci po próbach samobójczych.

Czy trzeba ratować życie dzieciaków? Nie trzeba! Senatorowie PiS jak jeden mąż zagłosowali przeciw dofinansowaniu psychiatrii dziecięcej. Głos na nie oddało wszystkich 47 polityków Prawa i Sprawiedliwości, za byli wszyscy politycy opozycji (KO, PSL, Lewica i niezrzeszeni).

Psychiatria dziecięca umrze w Polsce?

Poprawka została ostatecznie przyjęta, ale jej los wcale nie jest przesądzony. Ustawa wraca do Sejmu, a tam PiS i Zjednoczona Prawica mają większość. Czy i tutaj odrzucą pomoc dzieciom?

Tymczasem problem z psychiatrią dziecięcą i chorobami psychicznymi dzieci zdaje się pogłębiać. Tylko w pierwszym półroczu 2020 roku na swoje życie skutecznie targnęło się aż 47 osób poniżej 18 roku życia. Z pomocy psychiatrów skorzystało (z powodu epizodów depresyjnych lub powracających zaburzeń) aż 8 970 młodych pacjentów. Dla porównania - przez cały rok 2019 było ich 14 458, a w roku 2018 12 286.

W całej Polsce pomoc dzieciom z chorobami i zaburzeniami psychicznymi niesie zaledwie 499 lekarzy. 

Czytaj także
Przeczytaj więcej