18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

ojoj

Sensacyjny sondaż! PiS bez szans na władzę

Emilia Waszczuk
27.11.2020  17:09
Sensacyjny sondaż. PiS bez szans na władzę
Sensacyjny sondaż. PiS bez szans na władzę Fot: ANDRZEJ IWAŃCZUK/REPORTER

Takich wyników sondażowych jeszcze nie było. Gdyby wybory odbyły się teraz, dostalibyśmy całkiem nowy układ sił w Polsce. Fakt - dalej byłoby dość konserwatywnie i trochę katolicko, ale już nie pod rządami PiS!

Najnowsze badanie, przeprowadzone przez IPSOS dla oko.press, pokazuje jak zmieniają się społeczne nastroje i jak w Polsce wyrasta nowy lider. Skąd ta popularność? Nie wiadomo. Wiadomo, że Szymon Hołownia pnie się coraz wyżej.

Sondaż IPSOS. Polska 2050 mocno w górę

Według najnowszego sondażu, PiS nadal cieszy się największym poparciem, jednak to nie daje im już władzy. Na partię Jarosława Kaczyńskiego głos deklaruje oddać 29 proc. badanych. Drugie miejsce niezmiennie przypada Koalicji Obywatelskiej, która notuje poparcie rzędu 23 procent. Trzecia jest tegoroczna nowinka, czyli Polska 2050. Nowy konserwatywny twór może już liczyć na 20 proc. poparcia i jest to ich najwyższy wynik w historii.

Poza podium, ale dalej w Sejmie, plasują się dwie zupełnie odmienne partie - Lewica i Konfederacja. Ci pierwsi mogą liczyć na 10 procent głosów, drudzy na 9. PSL i Kukiz'15 (badanie zakończono 25 listopada, gdy Paweł Kukiz i jego koledzy nie byli jeszcze wyrzuceni z Koalicji Polskiej) spadają poniżej progu wyborczego i dostają 4 procent. Pięć proc. badanych nie wie na kogo głosować.

PiS straci władzę? Nie zbudują koalicji

I tu pojawia się światełko w tunelu dla tych, którzy marzą o końcu "dobrej zmiany", a jednocześnie dreszcz niepokoju dla zwolenników Jarosława Kaczyńskiego. PiS nie ma bowiem z kim tworzyć koalicji. Konfederacja zarzeka się, że tego nie zrobi, lecz któż wie, co wykombinują do wyborów - wszak lubią zmieniać zdanie. Z kolei nie raz już mówiło się o tym, że koalicję stworzyć mogą KO z Lewicą, a i Szymon Hołownia twierdzi, że bliżej mu do opozycji niż PiS.
Gdyby więc w Sejmie wytworzyła się koalicja KO-Lewica-Polska 2050, wspólnie zdobyliby 265 mandatów. PiS z Konfederacją - 194.

Przeczytaj więcej
Komentarze