18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

polityczne zawirowania

Sensacyjny sondaż wyborczy! Kaczyński dostanie niestrawności?

Emilia Waszczuk
10.03.2021  07:48
Nowy sondaż wyborczy zdecydowanie nie w smak prezesowi
Nowy sondaż wyborczy zdecydowanie nie w smak prezesowi Fot: Michał Woźniak/East News

Nowy sondaż, nowa polityczna rzeczywistość? PiS ma nóż na gardle - coraz bardziej grozi im nie tylko brak samodzielnej większości, ale też całkowite oddanie władzy.

Dzieją się ciekawe rzeczy w polskiej polityce i PiS doskonale już wie, że aby utrzymać władzę, muszą mocno kombinować. Poparcie dla partii spada, a kluby opozycji są coraz bliżej przejęcia Sejmu.

Najnowsze badanie preferencji wyborczych, przeprowadzone przez agencję Opinia24 dla RMF, daje nam totalne przetasowanie w sejmowych ławach. Jarosław Kaczyński może się już tylko modlić, by ta czarna wizja się nie wypełniła?

Sondaż wyborczy. Hołownia świętuje sukces

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je Zjednoczona Prawica. Cóż jednak z tego, gdy nie może ona liczyć na samodzielną większość? PiS z koalicjantami (Porozumienie i Solidarna Polska) zgarniają poparcie 29 procent głosujących.

Drugie miejsce zajmuje Szymon Hołownia ze swoją Polską 2050. Celebryta, który postanowił zostać politykiem, otrzymuje 24 proc. głosów. Podium zamyka zepchnięta na trzecie miejsce Koalicja Obywatelska, dla której poparcie deklaruje 20 procent wyborców.

W Sejmie miejsce znalazłoby się jeszcze tylko dla dwóch partii - skrajnie odmiennych Lewicy i Konfederacji, z poparciem kolejno 9 i 8 procent.

Idzie koniec PiS?

Co znamienne, Zjednoczona Prawica zdecydowanie ma powody do obaw - jej głównymi wyborcami są osoby po pięćdziesiątce i seniorzy. Młodzi wolą oddać swe głosy na opozycję. Ii tu znów zaczyna się totalny misz-masz. Wśród najmłodszych wyborców (poniżej 24 roku życia) mężczyźni częściej wybierają Konfederację, na którą z kolei kobiety ani myślą głosować. Młode panie wolą bardziej liberalne, a nawet lewicowe partie.

Od kilku lat mówi się też, że rządy PiS prędzej czy później obalą kobiety... cóż, potwierdza się to w badaniach. Okazuje się, że prawica ma zdecydowanie niższe poparcie wśród pań, niż wśród mężczyzn.

Czytaj także
Przeczytaj więcej