18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

stan niewiedzy szokuje

Skąd PiS ma pieniądze na 500+? Odpowiedzi Polaków są... przerażające

Emilia Waszczuk
05.10.2019  17:25
Skąd PiS ma pieniądze na 500+? Odpowiedzi Polaków są... przerażające
Skąd PiS ma pieniądze na 500+? Odpowiedzi Polaków są... przerażające Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości - Rodzina 500 plus, kosztuje Polskę kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie. Skąd partia bierze te pieniądze? Odpowiedzi Polaków mogą szokować.

Choć wiedzą powszechną jest, że rząd nic nie ma, a wszystko, co przeznacza na swoje cele, to wpływy z podatków, miliony Polaków nadal wierzą, że ich kieszeni to nie dotyka. Z ostatniego badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski przez panel Ariadna wynika, że ponad 31 procent z nas nie ma pojęcia o finansowaniu 500 plus!

Badanie przeprowadzono drogą internetową, na grupie ponad 1000 pełnoletnich Polaków. Wyniki mogą wprawić w osłupienie.

"Ja nie płacę"

O tym, że 500 plus finansowane jest z kieszeni nas samych - z naszych podatków, wie 69 procent badanych. To dość sporo, ale co z resztą?

Tu zaczynają się schody i to naprawdę strome. Okazuje się bowiem, że aż 24 procent Polaków myśli, że 500 + opłacane jest przez... bogaczy.

24 procent, czyli ćwierć społeczeństwa - około 6 milionów obywateli - jest święcie przekonana, że 500 plus finansowane jest "z podatków, które płacą ludzie bogatsi od nich". To jednak nie koniec. 10 procent z nas myśli, że Rząd ma swoje pieniądze, 3 procent - że to prywatne pieniądze Prawa i Sprawiedliwości!

Ankietowani mogli typować spośród siedmiu różnych odpowiedzi. Poza finansowaniem z podatków, podatków bogaczy i pieniędzy rządu, jedną z opcji była też Unia Europejska. Taką odpowiedź wskazało aż 6 procent badanych!

12 procent spośród przepytanych, nie potrafiło udzielić żadnej odpowiedzi, 10 wskazało dodatkowo opcję "inne źródło".

Czytaj także