18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

ryby wzięły i się utopiły

Nigdy nie poznamy winnych? PiS: w Odrze nie ma toksyn

17.08.2022  12:29
Anna Moskwa zapewnia: w Odrze nie ma toksyn. Nigdy nie poznamy prawdy?
Anna Moskwa zapewnia: w Odrze nie ma toksyn. Nigdy nie poznamy prawdy? Fot: NewsLubuski/East News

Ani powołani przez państwo naukowcy, ani śledczy nie potrafią znaleźć winnych zatrucia Odry. Ministra Anna Moskwa ogłosiła wręcz, że w rzece nie znaleziono żadnych toksyn. Czy to oznacza, że ryby miały dość i się utopiły?

Odra została skazona i doprawdy, nie trzeba być naukowcem, by to zobaczyć. Z rzeki wyłowiono już ponad 100 ton śniętych ryb, znajdowane są martwe bobry czy ptactwo wodne, we Wrocławiu o życie walczył piesek, który wykąpał się w rzece, a ludzie pracujący przy wyławianiu rybich zwłok zgłaszali niepokojące objawy lekarzom.

Co się stało z drugą największą rzeką w Polsce? Nasi rządzący przekonują, że choć sprawa wygląda poważnie, to w zasadzie nie ma czym się martwić. Mimo wielkiej rzezi ryb, państwowe laboratoria nie są w stanie znaleźć winowajców. I ogłaszają, że w wodzie nie ma nic, co mogło zaszkodzić rzecznej faunie, a co dopiero ludziom. 

Skażenie Odry. Ciągle nic nie wiadomo

O śniętych rybach wędkarze alarmowali już pod koniec lipca, jednak żadna instytucja nie chciała ich słuchać, a tym bardziej interweniować. Co więcej, Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach odmówił przebadania przywiezionych do niego dowodów, zasłaniając się brakiem odpowiednich odczynników. Dowody zgniły i zostały zutylizowane, a katastrofa ekologiczna rozlała się na całą Odrę, zaś informacja o niej trafiła do ogólnopolskich mediów. I zaczęło się zapewnianie, że w rzece nie ma nic niebezpiecznego.

Po tygodniu wzmożonego mówienia o Odrze, rybach i toksynach, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ogłosiła, że... nic nie znaleziono.

Badania wody nie potwierdziły obecności toksyn. Patrząc równolegle, że badania ryb również obecności toksyn nie potwierdziły, przyjmujemy to na tę chwilę jako fakt, co nie oznacza, że nie poszukujemy innych substancji

- oznajmiła ministra Anna Moskwa.

Prokuratura prowadzi śledztwo ws. skażenia Odry

Polityczka zapewniła, że powołano do działania specjalne zespoły, państwowe instytucje pracują zawzięcie, badania są stale powtarzane, co chwila podejmowane są też decyzje o nowych, innowacyjnych działaniach w celu znalezienia winnych. Wszystko to bezskuteczne.

Problemu Odry nie rozwiązała też dotąd prokuratura, która od ponad tygodnia prowadzi śledztwo w sprawie. Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, przesłuchano ponad 200 świadków, dokonano oględzin, powołano biegłych, zabezpieczono monitoringi i dokumentację, zapowiedziano kontrolę zakładów wzdłuż Odry i jak dotąd oczywiście nic nie znaleziono.

Czytaj także