18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Młodzież nienawidzi PiS

NADCIĄGA SROMOTNY KONIEC KACZYŃSKIEGO. Miażdżący sondaż

Emilia Waszczuk
15.10.2021  15:19
Młodzież nienawidzi PiS, Kaczyński znienawidzi mlodych?
Młodzież nienawidzi PiS, Kaczyński znienawidzi mlodych? Fot: Michal Woźniak/East News

Gdyby decydujący głos w wyborach parlamentarnych mieli najmłodsi wyborcy, Prawo i Sprawiedliwość nie miałoby żadnych szans na rządy w Polsce. Sejm wyglądałby zupełnie inaczej, życie w kraju wyglądałoby zupełnie inaczej. Może jednak zmienimy ustrój?

To, jakie preferencje wyborcze mają Polacy w wieku 18-24 lata, sprawdziło Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Okazuje się, że polityka PiS podoba się zaledwie kilku procentom młodych obywateli. Co ważne, zupełnie inne preferencje mają młode kobiety, a inne mężczyźni. Jakie? Tego akurat łatwo się domyślić

Gdyby więc to młodzi Polacy decydowali o składzie Sejmu, w wyborach udział wzięłoby aż 75,66 procent uprawnionych. Głosowanie wygrałaby Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 17 procent. Drugie miejsce zajmują Lewica i Konfederacja - po 14 procent głosów, a trzecie Koalicja Obywatelska - 13 procent głosów. Władzę PiS powierzyć chciałoby zaledwie 8 procent młodych Polaków.

Co znaczące, aż 25,8 procent osób w wieku 18-24 lata, nie wie, na kogo głosować w wyborach lub powstrzymuje się od deklaracji.

Lewica kontra Konfederacja

Co znamienne, młodzi polscy mężczyźni i młode polskie kobiety to dwa zupełnie różne światy. Polki wolą głosować na Lewicę, Polacy na Konfederację. Im większa miejscowość, tym częściej objawiają się u młodych lewicowe poglądy i tym rzadziej deklaracja wiary i uczestnictwa w obrzędach kościelnych.

I tak na Lewicę zagłosowałoby 18 procent młodych kobiet oraz 10 proc. młodych mężczyzn. Na Konfederację aż 22 proc. młodych mężczyzn i zaledwie 4 procent kobiet. Co z PiS? Tu notowania są niemal równe, z przewagą kobiet. Najważniejszym czynnikiem jest jednak wiara. "37 proc. młodych ludzi biorących udział w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu deklaruje poparcie dla rządzącej formacji" - czytamy.

Czytaj także
Przeczytaj więcej