18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

bye bye baby!

To już koniec PiS i Kaczyńskiego? MIAŻDŻĄCY SONDAŻ

Emilia Waszczuk
31.12.2020  13:48
Sondaż Indicator. PiS traci władzę, nie pomoże koalicja
Sondaż Indicator. PiS traci władzę, nie pomoże koalicja Fot: ANDRZEJ IWAŃCZUK/REPORTER

Gdyby wybory odbyły się teraz, władza w Polsce zmieniłaby się diametralnie. NIKT nie miałby szans rządzić samodzielnie, a PiS straciłoby szansę na przywództwo nawet w koalicji.

Dzień po sondażu Estymator dla "DoRzeczy", w którym PiS zdecydowanie góruje nad innymi partiami, "Rzeczpospolita" pokazała własne badanie, przeprowadzone przez Indicator. W dniach 17-22 grudnia pracownia pytała Polaków o ich polityczne preferencje. Co im z tego wyszło?

Wyniki mogą mocno zaniepokoić Jarosława Kaczyńskiego, ale też jego koalicjantów z Porozumienia. Indicator założył bowiem, że Zjednoczona Prawica się rozpada (o czym w ostatnim czasie mówi się coraz częściej), a w takim wypadku PiS, Porozumienie i Solidarna Polska starałyby się o miejsce w Sejmie na własną rękę.

Sondaż Indicator. Siedem partii w Sejmie

Jakie wyniki otrzymujemy? PiS ciągle jest najsilniejszą partią w Polsce, nie ma już jednak poparcia, które daje im władzą. Partia Jarosława Kaczyńskiego zdobywa 25,7 proc. głosów. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 20,3 proc, a na trzecim Polska 2050 z notą 13,2 procent.

Do Sejmu dostałyby się także Lewica (8,6 proc.), Konfederacja (6,5 proc.), PSL (5,4 proc.) i Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro - 5,4 proc. Pod progiem wyborczym ląduje drugi dotychczasowy koalicjant PiS - Porozumienie (2,8 proc) oraz Kukiz'15 z wynikiem 3,4 proc.

PiS traci władzę w Sejmie

Wyniki te oznaczają bezwzględną utratę władzy przez PiS, no chyba że nagle nawiązaliby sojusz z Polską 2050. Jak bowiem wyliczył socjolog prof. Jarosław Flis, Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 161 mandatów w Sejmie, a ich dotychczasowy koalicjant - Solidarna Polska - 18. Razem mają zaledwie 179 miejsc, możne więc dołączy do nich konserwatywna Konfederacja? I tu niewiele pomoże - partia Janusza Korwin-Mikke może liczyć na 26 mandatów. Koalicja PiS-Konfederacja-Zjednoczona prawica miałaby więc ich 205.

Tymczasem najbardziej prawdopodobna koalicja opozycji bierze władzę niemal od ręki. KO dostaje 123 mandaty, Polska 2050 73, a Lewica 40. W sumie to 236 mandatów.

Przeczytaj więcej
Komentarze