18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polacy ogłupieli?

PIS ZOSTANIE U WŁADZY DZIĘKI WOJNIE? Niepokojący sondaż

Emilia Waszczuk
30.03.2022  07:59
PiS buduje pozycję na wojnie?
PiS buduje pozycję na wojnie? Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

Wojna pomaga PiS w utrzymaniu władzy? Ostatnie wydarzenia mocno mieszają w opiniach Polaków. Nowy sondaż daje niepokojące tło pod najbliższe wybory parlamentarne.

Niepokojące wyniki najnowszego sondażu wyborczego, przeprowadzonego przez pracownię Kantar Public dla Polityki. Gdyby Polacy w najbliższych wyborach zagłosowali tak, jak w badaniu, mielibyśmy duże kłopoty, a dokładniej wielkie problemy ze zbudowaniem rządu.

Do urn iść chce 55 procent badanych obywateli. Problem w tym, że aż jedna piąta z nich nie wie, na kogo głosować. Brak zdecydowania, jaką partię poprzeć, zgłosiło aż 19 procent ankietowanych!

Sondaż wyborczy. Triumf i kłopoty PiS

Co z resztą głosów? Tradycyjnie już największe poparcie przypada PiS i Zjednoczonej Prawicy, jednak ich wynik jest zdecydowanie za słaby, by ponownie objąć władzę. Jarosław Kaczyński i spółka mogą dziś liczyć na glosy 31 procent społeczeństwa.

Koalicja Obywatelska dostaje aż 9 punktów proc. mniej, co daje jej wynik 22 proc. głosów. Trzecie miejsce na podium zajmuje Polska 2050 z notą 14 proc. głosów.

Mimo ostatnich, przerażających spektakli proputinowskich, wielu Polaków cięgle popiera Konfederację. Wojna i nieuzasadniona agresja Rosji chyba im się podoba, podobają im się też wykwity Janusza Korwin-Mikke, który otwarcie popiera Władimira Putina i głosi, że niszczenie Ukrainy to ustawka. Na Konfederację nadal głosować chce 6 procent Polaków!

W Sejmie znalazłoby się też trochę miejsca (ale niewiele) dla Lewicy, która może liczyć na 5 procent głosów. Miejsca nie ma za to dla PSL-Koalicji Polskiej - dostają zaledwie 2 procent głosów.

Co Polacy myślą o wojnie?

Kantar nie poprzestał tym razem na pytaniu o głosy w wyborach, sprawdził też, co Polacy myślą o wojnie i działaniach rządu. I tu - zdaje się - wychodzi polska amnezja. Polacy zapomnieli bowiem o ciągłym łamaniu konstytucji i demolce wymiaru sprawiedliwości, albo może wyborcy PiS stwierdzili, że jednak robić tych nikczemnych rzeczy nie można. Pozostaje też opcja dość kuriozalna - być może myślą, że Zjednoczona Prawica wcale konstytucji nie łamie, a ich działania w sądownictwie są zgodne z prawem... Jak by nie było, aż 75 procent ankietowanych twierdzi, że w obliczu wojny trzeba jeszcze silniej bronić demokracji, praworządności i NIEZALEŻNYCH sądów, "bo ich brak prowadzi do takiego systemu, jaki panuje w Rosji". Wszystkich tych cnót bronić nie chce 13 procent badanych, a 12 nie może się zdecydować.

Co zaskakujące, aż 78 procent obywateli twierdzi, że w obliczu wojny trzeba porzucić polityczne przekonania i wspierać obecny rząd. Jednocześnie 45 procent badanych uważa, że PiS zawsze prowadziło dobrą politykę zagraniczną. Czy zaś Polska i NATO powinny zaangażować się zbrojnie w wojnę? Na "tak" jest aż 50 procent badanych (27 proc. zdecydowanie tak i 23 proc. raczej tak), przeciw opowiada się 37 procent ankietowanych (16 zdecydowanie nie i 21 raczej nie). Zdania nie ma 13 procent pytanych.

Czytaj także