18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

światełko w tunelu?

POPARCIE PIS SPADA. Kaczyński W KOŃCU straci władzę?

Emilia Waszczuk
06.05.2022  11:30
Poparcie dla PiS spada
Poparcie dla PiS spada Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

Prorządowy portal notuje... duży spadek poparcia dla PiS. Czy to faktyczny trend, czy próba mobilizacji elektoratu?

Jak duże jest poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości w społeczeństwie? Całkiem spore. Zdaje się, że partii nie szkodzi przerażająca drożyzna, rekordowa inflacja i wizja wszechogarniającej biedy. W TVP powiedzieli, że to wina Tuska i Putina, i Polacy chyba w to wierzą. Bo dalej chcą głosować na Prawo i Sprawiedliwość.

PiS nie są w stanie zaszkodzić nawet największe afery, a opozycja nie potrafi wybić się i pokazać Polakom alternatywy. Czy to oznacza więc, że Jarosław Kaczyński i jego kumple po najbliższych wyborach utrzymają władzę nad krajem? Być może, choć niekoniecznie.

Poparcie dla PiS spada

Kolejne sondaże pokazują dobitnie - PiS jest partią najmocniejszą, ale nie ma szans zdobyć większości. Najbardziej przychylne partii badanie opinii wyborczych, przeprowadzane na zlecenie prorządowej wPolityce.pl przez pracownię Social Changes, odnotowało właśnie ostry spadek poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości. A warto zauważyć, że każdy kolejny ich sondaż daje duże lepsze wyniki "dobrej zmianie", niż ankiety jakiejkolwiek innej pracowni.

I tak w ostatnim badaniu Social Changes wskazywało, że na PiS i Zjednoczoną Prawicę głosować chce aż 40 procent obywateli! Dziś ukazały się wyniki najnowszego badania, a w nim spadek poparcia o 3 punkty procentowe. Ostateczny wynik PiS to więc 37 proc. głosów. Dużo poniżej progu większości.

Władza dla opozycji?

W tym samym czasie Social Changes notuje wzrost poparcia dla najważniejszej partii opozycji. Koalicja Obywatelska w ich ostatnim badaniu mogła liczyć na 25 procent głosów. Dziś to o 2 pkt proc. więcej.

Na KO głosować chce 27 procent Polaków, szefowie ugrupowania wymyślili sposób na wygraną. W czwartek apelowali o utworzenie wspólnej listy wyborczej dla całej opozycji (oczywiście bez Konfederacji). To niekoniecznie przyświeca choćby PSL, co z rana zasugerował Władysław Kosiniak-Kamysz. Polityk twierdzi, że opozycji potrzebne są dwie listy, nie jedna. To być może dałoby mu szanse na miejsce w Sejmie. Badanie Social Changes mu jej nie daje, inne sondaże - owszem.

Jeśli nie PSL, to kto? W Sejmie oczywiście znajdzie się miejsce dla posłów i posłanek Polski 2050 Szymona Hołowni. Na ugrupowanie głosować chce 12 procent wyborców. Za nimi plasują się Lewica i Konfederacja - obie partie mogą liczyć na poparcie 8 procent obywateli.

W badaniu dla w Polityce udział w wyborach deklaruje 54 procent ankietowanych. To oznacza, że aż 46 procent dorosłych Polaków oddaje los kraju (i swój własny) w ręce innych ludzi.