18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zostaną tu na wieczność?

PUK PUK! Kto tam? TU TRZECIA KADENCJA WŁADZY PIS W POLSCE

Emilia Waszczuk
06.06.2022  09:06
PiS znów wygra wybory?
PiS znów wygra wybory? Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

PiS będzie rządzić w Polsce jeszcze długie lata? Notowania partii rosną mimo coraz większych problemów z inflacją i drożyzną.

Prawo i Sprawiedliwość będą rządzić wiecznie? Albo tak długo, aż gospodarka padnie i zbankrutujemy niczym Grecja przed laty? Cóż... To wielce prawdopodobne. Z jakiegoś powodu notowania PiS stale są wysokie, a nawet rosną. Nie straszna im pogłębiająca się bieda, idąca w parze z szalejącą drożyzną. Nie szkodzi im gigantyczna inflacja. Polacy nie obrażają się na wysokie oprocentowanie kredytów i brak perspektyw. Czyżby naszemu narodowi najlepiej było wtedy w życiu, gdy jest źle i z czasem tylko gorzej?

Najnowsze badanie preferencji wyborczych Polaków po raz kolejny daje zwycięstwo PiS i ogromną przewagę nad konkurencją. Na kogo chcą głosować obywatele, sprawdziła pracownia United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski. Jak się rozkładają głosy?

PiS znów wygra wybory

Na Zjednoczoną Prawicę, czyli koalicję PiS i Solidarnej Polski, głosować chce dziś aż 36,5 procent badanych! To wzrost poparcia względem poprzedniego sondażu o 0,3 pp. Co ciekawe, zdaje się, że te 0,3 pp. to wyborcy Koalicji Obywatelskiej - ta właśnie tyle w nowym sondażu traci. Na KO głos deklaruje dziś 24,9 procent Polaków.

Na podium następuje kolejna zmiana. Lewica z niego spada, a trzecie miejsce ponownie zajmuje Polska 2050. Na partię Szymona Hołowni głosować chce 11 procent wyborców - 2,4 pp. więcej, niż przed miesiącem. Lewica utrzymuje się na dość wysokim jak na nią poziomie i zdobywa poparcie 9,4 proc. obywateli. W grze są też Konfederacja i PSL-Koalicja Polska. Na skrajną prawicę i samozwańczych "wolnościowców" głosować chce 5,6 procent wyborców, a na ludowców 5,3 procent. Aż 7,3 procent badanych nie wie, przy kim postawić krzyżyk na karcie wyborczej.

Władza dla opozycji? Pod jednym warunkiem

Wirtualna Polska przekazuje nam dziś nie tylko wyniki procentowe sondażu, ale też przeliczenie ich na mandaty. Po ich rachunkach politykom PiS nie będzie już tak bardzo do śmiechu. Zjednoczonej Prawicy przypadłyby w udziale 209 mandatów, czyli zdecydowanie za mało, by objąć samodzielne rządy i zbudować większość. Z kim wejść w koalicję? Chętnych brak, no, chyba że Konfederacja. Ta może jednak liczyć na 15 mandatów, co w połączeniu z PiS nadal nie daje większości.

Koalicja Obywatelska dostałaby 136 miejsc w Sejmie, Polska 2050 zajęłaby ich 49, a Lewica 39. PSL-Koalicja Polska może liczyć na 13 mandatów. Gdyby się dogadali i po wyborach zjednoczyli, odebraliby władzę Zjednoczonej Prawicy, zdobywając łącznie aż 240 mandatów.

Czytaj także