18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

(sondaż wyborczy)

Prezes aż fika z radości? Dostał piękny prezent na nowy rok

Emilia Waszczuk
02.01.2022  11:11
najpiękniejszy prezent na nowy rok. Jarosław Kaczyński ma się z czego cieszyć
najpiękniejszy prezent na nowy rok. Jarosław Kaczyński ma się z czego cieszyć Fot: STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

PiS nie przestanie rządzić po najbliższych wyborach? Jarosław Kaczyński zaciera ręce. Nowy sondaż to piękny prezent na początek 2022 roku.

Prezes Karosław Kaczyński znów ma powody do radości? Przyjaciele z prorządowego DoRzeczy przygotowali nowy sondaż wyborczy, a jego wyniki powinny zadowolić szefa PiS. Oto bowiem jego partia zyskuje w badaniu zdecydowanie większe poparcie, niż sugerują inne tego typu ankiety. Prawo i Sprawiedliwość znów wygra wybory?

Tak dobrze prezes Kaczyński jeszcze nie ma. Choć w badaniu Estymatora PiS otrzymuje najwyższy wynik, ciągle ma za mało, by stworzyć samodzielny rząd, a i koalicjantów ciężko znaleźć wśród partii opozycyjnych. No chyba że mówimy o niestabilnej Konfederacji.

Zobacz także

PiS wygrywa wybory. Opozycja bez szans?

Jak zatem rozkładają się wyniki? Gdyby to teraz odbywały się wybory parlamentarne, udział w nich deklaruje 58 procent obywateli. Na PiS głos oddać chciałoby 35,9 proc. wyborców (wzrost o 0,6 pkt proc.). To ponad 10 pkt proc. więcej, niż na drugą z rzędu KO. Na Koalicję Obywatelską głosować chce 24,2 procent Polaków (+0,4 pkt proc.).

W Sejmie znalazłoby się też miejsce dla Polski 2050, która może liczyć na 13,5 proc. głosów (-2,3 pkt proc.). Czwarte miejsce zajmuje Konfederacja z wynikiem 9 proc. głosów (+0,4), a piąte Lewica - 8,4 proc. (+0,7 pkt proc.). Ostatnia partia, która przekracza próg wyborczy, to PSL z wynikiem 6,8 proc. głosów (-0,3 pkt proc.).

Polskę czeka rząd PiS + Konfederacja?

Kto zbudowałby Sejmową większość? czy PiS bratając się z Konfederacją mogłoby utrzymać władzę? A może pora na opozycję? DoRzeczy zlicza, jak procenty przełożyłyby się na mandaty poselskie. Oto wyniki:

  • PiS - 196 mandatów
  • KO - 119
  • Polska 2050 - 59
  • Konfederacja - 36
  • Lewica - 28
  • PSL - 21

W takim układzie koalicja PiS-Konfederacja zgarnęłaby 232 miejsca w Sejmie, czyli wymaganą większość. Pytanie tylko, czy ugrupowanie Janusza Korwin-Mikke i Krzysztofa Bosaka oficjalnie się ugnie i przystąpi do "naprawiania" Polski w myśl Jarosława Kaczyńskiego, czy raczej nadal będzie wspierać go jedynie nieoficjalnie, po cichu, głosując tak, jak życzyłby sobie tego prezes?

Koalicja KO, Polski 2050, Lewicy i PSL mogłaby liczyć na 227 mandatów.

Zobacz także