18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kaczyński świętuje

PiS NIGDY nie odda władzy? Zaskakujący sondaż

10.05.2021  14:54
Sondaż IBRiS: Triumf PiS-u
Sondaż IBRiS: Triumf PiS-u Fot: Piotr Molecki/East News

PiS już zawsze będzie u sterów polskiej polityki? Takie wnioski można wysnuć z najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu. Partia Kaczyńskiego dalej może cieszyć się ze wzrostu poparcia wśród wyborców. 

Najnowszy sondaż IBRiS przeprowadzony dla Onetu nie pozostawia wątpliwości. PiS w tym momencie znajduje się na idealnej, politycznej pozycji - wygląda to tak, jakby nigdy mieli nie oddać raz zdobytej władzy. Dalej rośnie dla nich poparcie.

Wzrost poparcia zanotował również Szymon Hołownia i jego partia Polska 2050, która gdyby teraz odbyły się wybory - byłaby drugą siłą polityczną w Sejmie. Tymczasem słupki Lewicy nie drgnęły nawet odrobinę po porozumieniu z obozem rządzącym i sejmowym głosowaniu nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy. Spadło za to poparcie dla KO oraz Konfederacji. Stoimy w obliczu prawdziwych zmian?

Sondaż IBRiS: PiS nigdy nie odda władzy?

Przede wszystkim respondenci zostali zapytani o to, czy w ogóle wzięliby udział w głosowaniu, gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę, w większości odpowiedzieli twierdząco - 56,7 proc. Takiego zamiaru nie ma za to 40,7 proc. ankietowanych.

Prawo i Sprawiedliwość wciąż zdecydowanie triumfuje. Na PiS głos chce oddać 35,1 proc. badanych. To wzrost o 2 pkt proc. w stosunku do badania IBRiS dla Onetu, przeprowadzonego w dniach 24-25 kwietnia. 

Druga partia z największym poparciem to obecnie Polska 2050 Szymona Hołowni. Zagłosować na nią chce 19,9 proc. respondentów - więcej o 2,8 pkt proc. niż deklarowało to jeszcze w kwietniu. Na trzecim miejscu podium znajduje się Koalicja Obywatelska, która zanotowała za to spadek -  obecnie popiera ją 14,7 proc. badanych.

Poza stawką znalazła się tymczasem Lewica tj. SLD, Wiosna i partia Razem mogą liczyć na 9,1 proc. głosów - tyle samo, co podczas poprzedniego badania IBRiS dla Onetu. Zdecydowanie spadło poparcie dla Konfederacji - sojusz partii KORWiN i Ruchu Narodowego popiera obecnie 5,8 proc. badanych, mniej o 1,9 pkt proc.

Myślicie, że w kolejnych sondażach będziemy obserwować jeszcze większy przewrót polityczny i odświeżenie sytuacji, czy to PiS już zawsze będzie mógł otwierać po wyborach szampana za szampanem?

Czytaj także
Przeczytaj więcej