18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

PIS W KRYZYSIE

Prezes czuje oddech Tuska na karku. OGROMNE POPARCIE DLA KO

Emilia Waszczuk
24.01.2022  10:07
PiS zmniejsza przewagę nad KO. Nowy sondaż budzi trwogę Kaczyńskiego
PiS zmniejsza przewagę nad KO. Nowy sondaż budzi trwogę Kaczyńskiego Fot: MAREK MALISZEWSKI/REPORTER, Grzegorz Ksel/REPORTER

Nowy sondaż wyborczy pracowni United Surveys to gigantyczne zaskoczenie. Fakt, PiS pozostaje najsilniejszą partią w Polsce, ale Koalicja Obywatelska już depcze im po piętach. Poparcie dla największego ugrupowania opozycji skoczyło w gorę i przyprawia władze Prawa i Sprawiedliwości o dreszcze.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wzięłoby w nich udział 55,3 procent obywateli, a około 10 procent Polaków upoważnionych do głosowania nie jest jeszcze zdecydowanych - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski. Z tego samego sondażu dowiadujemy się o olbrzymich kłopotach PiS. Zdaje się, że Polakom przestała się podobać drożyzna i obietnice bez pokrycia, bo opozycja notuje coraz wyższe poparcie i może przejąć władzę w kraju.

Koniec PiS coraz bliżej? Duże poparcie dla KO

PiS ciągle utrzymuje pozycję politycznego lidera, ale stopniowo coraz mocniej oddala się od wymaganej większości. Dziś na partię Jarosława Kaczyńskiego głosować chce 32,3 procent Polaków. Tuż za nimi, na drugim miejscu, plasuje się Koalicja Obywatelska. Największe ugrupowanie opozycyjne mocno zyskuje na kryzysie, aferze z Pegasusem, drożyźnie i niewypale, jakim okazał się Polski Ład. Na KO głosować chce dziś 27,2 procent obywateli.

Jeszcze w ostatnim badaniu różnica między PiS i KO wynosiła 8 pkt proc., dziś maleje ona do 5,1 pkt. Jaka będzie za miesiąc? Czy Donald Tusk dopnie swego i dogoni, a może nawet prześcignie Jarosława Kaczyńskiego? Cóż, zostaje nam jedynie czekać i obserwować scenę polityczną, na której jest obecnie bardzo tłoczno i gorąco.

Opozycja przejmuje władzę

Wróćmy jednak do sondażu i politycznych sympatii Polaków. W Sejmie jest dziś sporo miejsca dla posłów i posłanek Polski 2050. Na partię Szymona Hołowni głosować chce 11,2 proc. badanych. Lewica może liczyć na 7 procent głosów, Konfederacja na 6,8. W ławach sejmowych kilka miejsc uciułaliby też politycy PSL - na ludowców głosować chce 6,5 procent ankietowanych.

Jak te wszystkie głosy przekładają się na miejsca w Sejmie? To wyliczył dla WP prof. Jarosław Flis w uniwersytetu Jagiellońskiego. Najwięcej mandatów przypada PiS - 185. Do wymaganej większości potrzeba jednak co najmniej 230 osób, a to oznacza, że nawet w koalicji z Konfederacją (23 mandaty) prawica nie ma na nią szans.

W dużo lepszej sytuacji jest opozycja. Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 153 mandaty, Polska 2050 na 51. Lewicy przypadają 24 miejsca w Sejmie, a PSL 23. Jeden mandat pozostaje dla mniejszości niemieckiej. Przy takim rozkładzie miejsc koalicja wszystkich wymienionych partii opozycyjnych (bez mniejszości niemieckiej) zdobywa aż 151 mandatów i lekką ręką przejmuje władzę w kraju.