18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

ziemia się zatrzęsła

Sensacyjny sondaż. KACZYŃSKI POWINIEN JUŻ KLEPAĆ ZDROWAŚKI?

Emilia Waszczuk
09.07.2021  07:51
Efekt Ruska już widoczny w sondażach. Były premier wysiuda PiS z Sejmu?
Efekt Ruska już widoczny w sondażach. Były premier wysiuda PiS z Sejmu? Fot: RAFAŁ OLEKSIEWICZ/REPORTER

Donald Tusk powrócił jak na białym koniu i już namieszał. Gdyby w najbliższą niedzielę przeprowadzić wybory, w Sejmie zmieniłoby się bardzo, bardzo dużo. To już ten czas, gdy politycy PiS powinni zacząć się modlić lub pakować?

W PiS podobno nikt się Donalda Tuska nie boi, ale to tylko oficjalny przekaz polityków formacji. Nieformalnie, między słowami, wyczytać można, że przestrach jednak nastąpił, a sam Jacek Sasin przyznał, że powrót byłego premiera jest jak najgorszy koszmar i zmora nocna.

Donald Tusk swój powrót ogłosił zaledwie przed kilkoma dniami, a Polacy już zaczęli się mobilizować. Świadczy o tym najnowszy sondaż przeprowadzony przez United Surveys dla WP.

Sensacyjny sondaż. Pod politykami ziemia się trzęsie

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, mielibyśmy czego się wstydzić - o losach Polski zdecydowałoby zaledwie 50 procent uprawnionych do głosowania obywateli. Gdzie jest reszta? Śpi jak Jarosław Kaczyński w dniu ogłoszenia stanu wojennego?

Spośród wyrażających chęć głosowania, większość oddałaby swój głos na PiS - formacji Jarosława Kaczyńskiego znów skoczyło poparcie. Dziś liczyć mogą na 35,1 proc. wyborców, czyli o jeden punkt więcej, niż przed powrotem Donalda Tuska. Czyżby fani "dobrej zmiany" przestraszyli się i postanowili bronić swych ukochanych liderów?

Miał być jednak efekt Tuska - i jest. Koalicja Obywatelska powraca na pierwsze miejsce wśród ugrupowań opozycyjnych i wyprzedza tym samym Szymona Hołownię i jego Polskę 2050. Na KO głos w wyborach oddać chce 21,3 proc. wyborców - to skok do góry aż o 6,6 proc! Polska 2050 traci - dziś poprzeć chce ich 16,5 proc. głosujących, czyli 2,5 proc. mniej, niż przed powrotem Donalda Tuska.

Opozycja przejmuje władzę

W Sejmie znalazłoby się też miejsce dla trzech kolejnych ugrupowań. Pierwsze z nich to Lewica z poparciem 7,8 proc. wyborców (spadek o 2,6 proc), dalej Konfederacja - 5,6 proc. (spadek o 1,5 proc.) i w końcu PSL-Koalicja Polska z poparciem rzędu 5,1 proc. (spadek o 0,2 proc).

Łatwo policzyć, że partie, które wyrażają chęć współpracy, wyprzedzą PiS i ich koalicjantów, i tworząc wielką koalicję, przejęłyby władzę w Polsce. W sumie KO, Polska 2050, Lewica i PSL zdobywają 50,7 proc głosów wyborców.

Czytaj także
Przeczytaj więcej