18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

sondaż wyborczy

Trwoga w sercu Kaczyńskiego. POPARCIE PiS SIĘ SYPIE

Emilia Waszczuk
08.11.2021  08:17
PiS traci poparcie, koniec nadciąga
PiS traci poparcie, koniec nadciąga Fot: ANDRZEJ IWAŃCZUK/REPORTER

Najnowszy sondaż przeprowadzony przez United Surveys dla wp.pl i duży spadek poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości. Po wyborach zmieni się władza w Polsce?

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się już za chwilę, nieco pozmieniałoby się w kraju. Prawdopodobnie władzę w Polsce przejęłaby opozycja, ale jedynie pod warunkiem zjednoczenia się. Najsilniejsza byłaby przy tym Koalicja Obywatelska, musiałaby jednak liczyć na wierne wsparcie Polski 2050 Szymona Hołowni.

Co z PiS? Prawo i Sprawiedliwość ciągle pozostaje partią, na którą głosować chce największy odsetek Polaków. Poparcie jednak mocno im spadło i jest niewystarczające do dalszych rządów.

Sondaż wyborczy. PiS mocno traci

Gdyby więc teraz przeprowadzić wybory, na PiS głos chciałoby oddać 32,6 procent wyborców. Oznacza to spadek poparcia o aż 4,5 pp w stosunku do poprzedniego badania. Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska z wynikiem 21,6 procent głosów (spadek o 1,7 pp). W drodze po władzę może jej pomóc Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą głosować chce dziś 16,5 proc. obywateli (wzrost poparcia o 4,5 pp).

Fakt, PiS mogłoby próbować nawiązać koalicję z Konfederacją, współpraca ta nie dawałaby im jednak zwycięstwa. Na partię Krzysztofa Bosaka głosować chce zaledwie 5,9 procent wyborców. Jednocześnie na Lewicę, która mogłaby wesprzeć opozycję w przejęciu władzy, głos deklaruje oddać 7,2 proc. uprawnionych do głosowania.

Obywatele nie chcę decydować

Są też bardzo smutne wieści. Znów daje o sobie znać niechęć do decydowania o losach kraju i społeczna obojętność. Udział w wyborach deklaruje zaledwie 45,7 procent wyborców, aż 41,9 nie ma zamiaru iść do urn, a 12,3 proc. się waha.

Czytaj także