18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

nic ich nie zatrzyma?

Polacy kochają drożyznę? PIS WYGRA KOLEJNE WYBORY [sondaż]

Emilia Waszczuk
04.07.2022  15:25
PiS wygra kolejne wybory?
PiS wygra kolejne wybory? Fot: Rafal Gaglewski/REPORTER

Najnowszy sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski pokazuje dobitnie: część Polaków lubi, gdy jest źle? Mimo pogłębiających się problemów i drożyzny, PiS wygrałoby najbliższe wybory.

Nie ma takiej siły, która zatrzymałaby PiS? Zdaje się, że mieszkańców Polski nie zraża nawet pogłębiająca się drożyzna i dramatycznie wysoka inflacja. Wystarczy, iż z TVP dowiadują się, że to wina odsuniętego przed wieloma laty od władzy Donalda Tuska i dyktatora z Rosji Władimira Putina, i dalej kochają Jarosława Kaczyńskiego i jego ziomków.

Okazuje się, że nawet tuż po ogłoszeniu rekordowo wysokiej inflacji (ponad 15 procent w czerwcu!), PiS nie traci wyborców. Partia bije swych przeciwników na głowę w walce o władzę. Czy ją utrzymają? Czy uda im się wygrać kolejne, zaplanowane na jesień 2023 roku wybory parlamentarne? Zobaczymy. Tymczasem spójrzmy w wyniki najnowszego sondażu sporządzonego przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski.

Sondaż wyborczy. PiS dalej na prowadzeniu

Gdyby wybory odbyły się w najbliższy weekend, Prawo i Sprawiedliwość oczywiście by je wygrało. Na partię Jarosława Kaczyńskiego głosować chce aż 33,1 procent wyborców. Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska z wynikiem 24,7 procent głosów. Podium zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem 10,7 procent obywateli.

W Sejmie miejsce miałaby także reprezentacja Lewicy, na którą głosować chce 9,4 proc. społeczeństwa. Drugiemu biegunowi, czyli Konfederacji, zawierzyć chce 6,3 procent wyborców. PSL-Koalicja Polska dostaje 4,6 proc. głosów, jednak po odrzuceniu głosów niezdecydowanych i ich proporcjonalnym rozłożeniu na wszystkie ugrupowania, i oni dostaliby się do Sejmu. A co ważne, aż 11,2 procent badanych nie potrafiło określić, na kogo zagłosuje.

PiS wygrywa, ale władzy nie utrzyma

Jak to wszystko rozkłada się na mandaty poselskie? Tu już nie jest dla PiS tak kolorowo, partia i jej koalicjanci (Zjednoczona Prawica) uzyskaliby bowiem 196 miejsc w Sejmie, czyli zdecydowanie za mało, by tworzyć rządową większość. Mogliby wprawdzie szukać pomocy u Konfederacji, która zazwyczaj wspiera ich w przyjmowaniu co bardziej kontrowersyjnych i konserwatywnych ustaw, jednak ta uzyskuje ledwie 21 mandatów. Zsumowane wyniki obu ugrupowań nie dają większości.

Większość zdobyłaby za to opozycja, ale tylko, jeśli się zjednoczy. KO dostałaby 141 mandatów, Polska 2050 - 50. Lewicy przypada 41 miejsc, a PSL 10. W sumie to aż 242 mandaty i przekroczony (dość mocno) próg sejmowej większości. A to oznacza odebranie realnej władzy z rąk PiS.