18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Strach ich obleciał

Spotkanie Orban-Morawiecki. Weto wisi w powietrzu

Bartłomiej Ciepielewski
01.12.2020  08:11
Strach przed praworządnością
Strach przed praworządnością Fot: STANISLAW KOWALCZUK/East News

Poniedziałkowe spotkanie Mateusza Morawieckiego z węgierskim premierem Victorem Orbanem dotyczyło przygotowań do unijnego szczytu. Zarówno Polska, jak i Węgry oczekują zmiany decyzji UE dotyczącej powiązania dofinansowań unijnych z przestrzeganiem praworządności.

W poniedziałek wieczorem zakończyły się rozmowy premierów Polski i Węgier. Spotkanie dotyczyło przygotowań do posiedzenia Rady Europejskiej, planowanego na 10 i 11 grudnia.

Jeżeli chodzi o negocjacje unijne, to jesteśmy otwarci na nowe propozycje i przekonani, że może dojść do porozumienia, ale musi być ono zgodne z traktatami unijnymi i ustaleniami z lipcowego posiedzenia Rady Europejskiej. Przekonujemy naszych partnerów, że arbitralne kryteria oceny praworządności w poszczególnych krajach mogą w przyszłości doprowadzić do rozpadu - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Rozmowy dotyczyły także kwestii klimatycznych grupy V4. We wtorek rano polski szef rządu porozmawia na wideokonferencji z premierami kilku państw należących do UE. Nie podano jednak, z kim dokładnie chce dyskutować Mateusz Morawiecki.

Europejskie weto

Polska i Węgry nie chcą powiązania dopłat z przestrzeganiem praworządności. Według danych opublikowanych przez UE, Polska, Węgry i Bułgaria to kraje o najniższym poziomie praworządności spośród wszystkich państw członkowskich. Mateusz Morawiecki i Victor Orban boją się cięć budżetowych, jednak zgłoszenie weta mogłoby całkowicie pozbawić te kraje środków z europejskiego budżetu.

Przeczytaj więcej
Komentarze