18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

grosik dla prezydentowej

Super kasa dla pierwszej damy. Zapłacimy za Agatę Dudę

01.09.2021  15:00
Agata Duda dostanie ekstra kasę. Ale nie za dużą
Agata Duda dostanie ekstra kasę. Ale nie za dużą Fot: VIPHOTO/East News

Agata Duda już nie będzie bezrobotna? Prezydentowa nie pójdzie do pracy, ale i tak opłacą jej składki na ubezpieczenie. Gdy policzy ile zyska, może się jednak popłakać z czarnej rozpaczy.

Agata Duda ma prawo narzekać na swój los. Pierwsza dama - odkąd stała się panią prezydentową - nie może czynnie pracować w zawodzie, a jej "być" ogranicza się jedynie do towarzyszenia mężowi. Nie pobiera więc żadnej wypłaty i nie nalicza się jej z tego tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne czy społeczne. Emerytura coraz bliżej, a na koncie w ZUS nic nie wpływa od sześciu lat!

Każda pierwsza dama musiała liczyć się z podobnymi trudnościami - choć w różnym stopniu angażowały się w działalność na rzecz państwa i obywateli, nie otrzymywały żadnego wynagrodzenia. Politycy zdecydowali jednak, że pora to ukrócić. Od teraz drugie połówki głów państwa nie będą już traktowane jako bezrobotne.

Dodatkowe pieniądze dla pierwszych dam

Sejm zdecydował o zmianach wynagrodzeniach prezydenta i samorządowców, a przy okazji zatwierdził poprawkę o składkach na ubezpieczenie pierwszej damy. Co ważne, skorzystają na tym także byłe prezydentowe, bo prawo wyjątkowo obowiązywać ma wstecz.

Na małżonków Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej wybranych w wyborach powszechnych w latach 1990–2020, za okres sprawowania przez ich małżonków urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, opłaca się składki na ubezpieczenie społeczne za lata 1990–1998 oraz składki na ubezpieczenie emerytalne za okres od dnia 1 stycznia 1999 r. do dnia poprzedzającego wejście w życie niniejszej ustawy, niezależnie od opłacania przez małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej składek na ubezpieczenie emerytalne z innych tytułów - zapisano w ustawie.

"Fakt" wyliczył, o ile w takim wypadku wzrośnie emerytura Agaty Dudy, przyzwyczajonej dziś do luksusów z racji bycia prezydentową. Już wiadomo, że Pałac Prezydencki opuści raz na zawsze za kilka lat, skończą się ubrania od stylistów i życie na koszt państwa, zacznie zwyczajne opłacanie sobie życia...

Agata Duda i jej emerytura. Dostanie grosze?

Prezydentowa będzie mogła oczywiście wrócić do pracy nauczycielki, jednak wiadomo - w Polsce belfrowie zarabiają miernie, więc nie będzie to szczególnie przyjemne. Tymczasem i emerytura, która zbliża się powolutku, nie gwarantuje pierwszej damie kokosów.

Tylko za pięć lat pierwszej kadencji Andrzeja Dudy, świadczenie Agaty Dudy wzrośnie o... 130 złotych miesięcznie. Raczej nie na to liczyła pierwsza dama.

Nieco mniejsze zderzenie z rzeczywistością odczują inne pierwsze damy, przyzwyczajone już do normalnego życia i zarabiania. Jolancie Kwaśniewskiej emerytura urośnie o około 300 złotych, Danucie Wałęsie o ok. 260 złotych, a Annie Komorowskiej o około 230 złotych.