18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Koronowe święta nadchodzą

Świąteczne łagodzenie restrykcji? Gowin zdradza plan

Bartłomiej Ciepielewski
16.11.2020  13:13
Jarosław Gowin zrealizuje plany?
Jarosław Gowin zrealizuje plany? Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Jarosław Gowin co chwilę zaznacza, że nie jest zwolennikiem całkowitego lockdownu. Ostatnio mówi nawet o planowanym łagodzeniu koronawirusowych obostrzeń. Czy to się uda?

Zdaniem ekspertów, całkowity lockdown mógłby zrujnować polską gospodarkę. Rząd stara się temu zaradzić, wprowadzając co chwilę nowe obostrzenia. Ucierpiała już branża gastronomiczna, handlowa, fitness, a także instytucje kultury. Politycy widzą jednak przyszłość kolorowo. Mówi się już o otwieraniu szkół oraz łagodzeniu restrykcji przed świętami.

Jarosław Gowin w ostatnim wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" podkreślał, że lockdown to zagrożenie nie tylko dla wielu firm, ale również budżetu państwa. Koszt takiej operacji przekracza 100 miliardów złotych. Do tak brutalnych decyzji może zmusić jedynie najczarniejszy scenariusz.

Mam nadzieję, że największe natężenie zachorowań mamy za sobą. Gdyby jednak sytuacja epidemiczna się pogorszyła, najpierw należałoby wprowadzić kolejne obostrzenia w pozazawodowych kontaktach międzyludzkich, a dopiero na samym końcu ograniczać aktywność zawodową – stwierdził wicepremier.

Świąteczne łagodzenie restrykcji

Wicepremier zapowiedział stopniowe odmrażanie gospodarki. Jako jedna z pierwszych do życia przywrócona zostanie branża meblowa. Jak ustalono, wystarczą dodatkowe obostrzenia sanitarne, by zapewnić bezpieczeństwo w tych firmach.

Polityk odniósł się również do nadchodzącego okresu świątecznego. Prawdopodobnie w grudniu restrykcje zostaną złagodzone.

Działania rządu obliczone są na to, by w ciągu dwóch tygodni stopniowo wycofywać się z ograniczeń. Za wcześnie jednak przesądzać, czy będzie to możliwe - stwierdził Jarosław Gowin.

Rewelacje Jarosława Gowina zupełnie przeczą temu, co mówi minister zdrowia. Adam Niedzielski ostrzega, że lockdown może zostać wprowadzony w każdej chwili, a do świąt nie powinniśmy spodziewać się dużego luzowania obostrzeń.