Wygrzebano zaskakujące dane

Szczepienia w Sejmie. Ilu polityków przyjęło preparat na COVID-19?

30.07.2021  09:10
Dokopano się do zaskakujących informacji
Dokopano się do zaskakujących informacji Fot: Jan Bielecki/East News

Posłowie i senatorowie zachęcają do szczepień przeciw COVID-19, ale czy sami to zrobili? Portal Konkret24 ujawnił, ilu z nich przyjęło preparat. Część ugrupowań odmówiło podania konkretnych danych, tłumacząc, że są to "prywatne sprawy posłów".

Kilka tygodni temu media społecznościowe obiegła informacja, że większość parlamentarzystów nie została zaszczepiona przeciw COVID-19. We wpisie chętnie udostępnianym przez rozmaite środowiska foliarsko-antyszczepionkowe dopisano, że politycy nie chcą "testować na sobie szkodliwych substancji". Słowa te zweryfikował portal Konkret24, zajmujący się wykrywaniem i obalaniem internetowych fake newsów. Dziennikarze zapytali koła poselskie, posłów, a także senatorów o to, ilu z nich przyjęło szczepionkę.

Szczepienia w Sejmie - kto przyjął preparat?

Pierwsza portalowi odpowiedziała rzeczniczka PiS Anna Czerwińska, która nie posiada lub nie chciała ujawnić konkretnej liczby zaszczepionych posłów. Jak jedynie przyznała "bardzo zdecydowana większość" została zaszczepiona przeciw COVID-19.

Koalicja Obywatelska, Koalicja Polska, a także Lewica przekazały dokładne dane dotyczące zaszczepionych. W przypadku KO 122 na 126 posłów oraz 40 spośród 41 senatorów przyjęło zastrzyk. Najlepszym wynikiem może pochwalić się Lewica. Tam zastrzyk przyjęło 47 osób, czyli cały klub poselski. Dobry wynik odnotowało także PSL (27 na 28 posłów).

Informacji na ten temat nie zamierza podawać Kukiz'15 oraz Konfederacja. Zarządy obu ugrupowań twierdzą, że do ujawnienia tych informacji potrzeba zgody posłów.

Czytaj także