18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

szczepionka cenniejsza niż złoto

Kiedy dostaniesz szczepionkę na COVID? Usiądź, bo się wściekniesz

Emilia Waszczuk
07.01.2021  16:03
Kiedy szczepionka dla obywateli? Szczepienia potrwają wiele miesięcy
Kiedy szczepionka dla obywateli? Szczepienia potrwają wiele miesięcy Fot: panpilai paipa/SHutterstock

Złe informacje dla wszystkich, którzy czekają na szczepienie przeciw COVID-19. Jak poinformował pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk, w najbliższych miesiącach uda się zaszczepić zaledwie niewielki odsetek społeczeństwa.

Nie jesteś lekarzem, pracownikiem służby zdrowia, emerytem, pracownikiem lub pensjonariuszem DPS ani celebrytą? No to sorry, zbyt szybko się nie zaszczepisz. Jak poinformował w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk, samo szczepienie osób szczególnie zagrożonych może potrwać wiele miesięcy. A to oznacza, że Polacy spoza grupy ryzyka będą musieli naprawdę długo czekać na swoją kolej.

W czwartek po południu Michał Dworczyk informował o postępie szczepień w Polsce. Do godziny 15.00 siódmego stycznia udało się zaszczepić 177 tysięcy osób, z czego u ośmiu wystąpiły niewielkie działania niepożądane.

Na ten moment mamy już zaszczepione 177 tys. 863 osoby w Polsce. Dostarczonych dawek do punktów szczepień mamy ponad 204 tysiące

- powiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk na konferencji prasowej.

Kiedy szczepionki dla obywateli? Będziemy długo czekać

Niespełna 178 tysięcy osób nie jest to szczególnie dużo, jednak polityk twierdzi, że Polska (i oczywiście rząd) robi co może, a może niestety niewiele.

Winą powolnego szczepienia nie jest niewydolność służby zdrowia czy marne przygotowanie "Narodowego Programu Szczepień". Polska uczestniczy w programie Unii Europejskiej, a Wspólnota rozdziela szczepionki po równo dla wszystkich krajów.

Przejdźmy jednak do tego, co najważniejsze - czy jest szansa na to, że szczepienia przyspieszą i kiedy możemy doczekać się swojej kolejki? O ile nie należymy do grupy ryzyka, o tyle jeszcze długo będziemy zagrożeni zakażeniem. Nawet zaszczepienie seniorów nie jest możliwe w ciągu najbliższych miesięcy i nie skończy się do wiosny.

Zgodnie z deklaracjami producentów i porozumieniem do końca pierwszego kwartału, czyli do końca marca tego roku otrzymamy około 5 mln 900 tys. dawek, co pozwoli nam na zaszczepienie 2,95 mln pacjentów - powiedział Michał Dworczyk.

Musimy to jasno powiedzieć. Dzisiaj jest to towar absolutnie deficytowy. Dzisiaj wszystkie kraje chc± uzyskiwać większe dostawy (szczepionek), w zwi±zku z tym nie należy tu składać pochopnych deklaracji i robić nadzieję, że nagle sytuacja ulegnie diametralnej zmianie - powiedział szef KPRM.