18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

!!!

Szumowski podjął decyzję. Wybory prezydenckie korespondencyjne

Emilia Waszczuk
19.06.2020  09:32
Wybory prezydenckie korespondencyjne w części Polski
Wybory prezydenckie korespondencyjne w części Polski Fot: ANDRZEJ IWAŃCZUK/REPORTER

Wybory prezydenckie za tydzień - jak będziemy głosować? Minister zdrowia podjął decyzję. Część Polski tylko z głosowaniem korespondencyjnym.

28 czerwca wybory prezydenckie, w których wystartuje aż 11 kandydatów. Jeszcze w piątek 19 czerwca Andrzej Duda planuje pozwać Rafała Trzaskowskiego w trybie wyborczym. Zapowiada, że chodzi o jego kłamstwa, ale o jakie, tego nie zdradza.

Tymczasem Polacy ciągle nie wiedzą, jak będą głosować. W piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosił, że podjął już decyzję. W części kraju nie odbędą się tradycyjne wybory.

Wybory tylko korespondencyjne

Szumowski odwiedził radio WNET, gdzie poinformował, że jeszcze przed południem złoży swoje rekomendacje w PKW. Kto będzie głosował tradycyjnie, w lokalach wyborczych, a kto drogą pocztową? Wybory korespondencyjne czekają mieszkańców gmin, w których odnotowuje się najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem. Jak zastrzega Szumowski, nie jest ich tak dużo w Polsce.

Na pewno kilka gmin będzie takich, które mają bardzo wysokie te liczby. Natomiast nie przewiduję, by była to duża ilość. One są w różnych województwach: śląskim, łódzkim czy wielkopolskim. Jest kilka tych województw, gdzie są gminy, które mają wysokie wskaźniki - powiedział.

Jakie to gminy? Tego na razie nie zdradza. Ostateczną decyzję musi podjąć Państwowa Komisja Wyborcza, a ponadto trwają jeszcze analizy odnośnie liczby nowych zakażeń,
aktywnych przypadków i liczby osób objętych nadzorem oraz kwarantanną.

Przeczytaj więcej