18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polityk czy lekarz?

Czy wybory prezydenckie są bezpieczne? Szumowski ocenia

Wojciech Kozicki
06.05.2020  08:52
Minister Szumowski i rekomendacja wyborów - czy głosowanie jest bezpieczne?
Minister Szumowski i rekomendacja wyborów - czy głosowanie jest bezpieczne? Fot: Jakub Kaminski/East News

Czy wybory prezydenckie odbędą się w maju i jak będziemy głosować? Minister Zdrowia Szumowski po raz kolejny rekomenduje głosowanie korespondencyjne. Mówi też o ryzyku zakażenia SARS-CoV-2 podczas głosowania i kolejnych nadchodzących epidemiach w 2020 roku. Czy polityk wziął górę nad lekarzem?

Minister zdrowia Łukasz Szumowski udzielił wywiadu „Rzeczpospolitej” i odniósł się do wyborów oraz możliwości ich bezpiecznego przeprowadzenia. Po raz kolejny rekomenduje wybory korespondencyjne. Uważa, że nie ma możliwości, aby odbyły się w formie tradycyjnej przez najbliższe dwa lata. Podkreślił rownież, że jako lekarz coraz lepiej uczy się być politykiem, a jego rekomendacja wyborów nie jest polityczna, ale stricte medyczna.

Łukasz Szumowski i rekomendacja wyborów prezydenckich

Podtrzymuję rekomendację dla wyborów tradycyjnych za dwa lata, a jeżeli maja być wcześniej to korespondencyjne. One minimalizują maksymalnie ryzyko zakażeń. Nie mamy żadnych danych, które pokazują, że ta forma wyborów  jest zagrożeniem dla życia i zdrowia. Na pocztę wychodzimy, kurierów przyjmujemy. Ryzyko przy wyborach korespondencyjnych będzie podobne – powiedział Szumowski. (RP.pl)

Karty do głosowania i koronawirus

Szumowski zapewnia, że karty do głosowania nie będą roznosiły koronawirusa. Wystarczy, że głosy przejdą dobową kwarantannę w urnach. Nie uważa jednak, że wybory korespondencyjne są całkowicie bezpieczne, bo „żadna forma aktywności w dobie epidemii nie jest do końca bezpieczna”, ale apeluje o zdrowy rozsądek. 

Wybory prezydenckie we wrześniu i druga fala zachorowań

Minister Zdrowia uważa, że ewentualne wybory prezydenckie we wrześniu również nie są możliwe. Przewiduje, że wówczas czekają nas dwie epidemie. Druga fala koronawirusa i sezon grypowy uderzą jednocześnie. Przy okazji przyznał, że obecnie szczyt zachorowań na SARS-CoV-2 wciąż jest przed nami. Jego zdaniem wybory tradycyjne powinny odbyć się za 2 lata, bo to "wystarczający czas do wyszczepienia polskiej populacji”.

Czy wybory korespondencyjne odbędą się 10 maja?

Utrzymanie tego terminu jest raczej mało prawdopodobne ze względów organizacyjnych, z uwagi na fakt, że ustawa jest nadal procedowana w Senacie. Ale już 17 albo 23 maja zakładam, że wybory prezydenckie drogą korespondencyjną mogą się odbyć – ocenił Szumowski. (RP.pl)

Przeczytaj więcej
Komentarze