Walczy z wirusem i PiS

Kaczyński usunie Szumowskiego? Prezes naciska!

02.04.2020  08:33
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski kontra koronawirus i Kaczyński
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski kontra koronawirus i Kaczyński Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski walczy w Polsce nie tylko z koronawirusem. Okazuje się, że jego przeciwnikiem jest także Jarosław Kaczyński. Czy wybory prezydenckie 2020 się odbędą? Od tego zależeć może przyszłość ministra, a prezes PiS wywiera naciski.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski często podkreśla, że mówi tylko o konkretach i tylko takie przekazuje na kolejnych konferencjach prasowych. Mówi też wprost, kiedy skończy się epidemia w Polsce i o czarnych scenariuszach. Stał się twarzą walki z COVID-19 w Polsce, ma wysokie poparcie społeczeństwa, ale dla Jarosława Kaczyńskiego to najwyraźniej pionek na politycznej szachownicy i może go poświęcić.

Łukasz Szumowski kontra wybory prezydenckie 2020

Wybory prezydenckie 2020 muszą się obyć, co podkreślają Jarosław Kaczyński i prezydent Andrzej Duda. Politycy PiS twierdzą nawet, że zmuszą Polaków do wyborów i mogą nakładać wysokie kary. Łukasz Szumowski jako jedyny nie mówi obecnie, że wybory NA PEWNO się odbędą i unika odpowiedzi na ten temat. Zostanie za to ukarany?

Jeżeli są warunki, by iść normalnie do sklepu, to są też warunki do tego, by pójść do lokalu wyborczego i zagłosować – mówił Andrzej Duda o wyborach.

Jak donosi „Wirtualna Polska”, Pałac Prezydencki i prezes PiS wywierają coraz większą presję na ministrze zdrowia. Początkowo zapowiadał, że szczyt epidemii nastąpi na przełomie marca i kwietnia, ale apogeum zachorowań może się przesunąć o kilka tygodni, więc nie ma szans, by termin wyborów 10 maja był bezpieczny dla Polaków. Jednak już w połowie kwietnia Ministerstwo Zdrowia musi wydać rekomendacje dla rządu, czy wybory mogą się odbyć.

Anonimowy informator „Wirtualnej Polski” ujawnił, że Szumowski, zamiast skupiać się na walce z koronawirusem, musi odpierać ataki z Nowogrodzkiej w Warszawie, gdzie mieści się siedziba PiS. Wywierane są również ogromne naciski na jego współpracowników i „są na skraju wytrzymałości”. Źródło donosi, że jeśli Szumowski odejdzie lub zostanie usunięty, oni także odejdą.

Według naszych informacji z okolic resortu zdrowia, Łukasz Szumowski ma być pod dużą presją głównych ośrodków władzy. Sam wie już, że epidemia przeszkodzi bezpiecznej organizacji wyborów – a jeśli te się odbędą, na zakażenie mogą być narażeni Polacy biorący udział w elekcji – informuje WP.pl.
Jeśli minister Szumowski z błogosławieństwem premiera Morawieckiego ogłosi, że wyborów nie należy urządzać, to prezes zostanie dotkliwie upokorzony. I nie puści tego płazem – twierdzi dziennikarka Dominika Wielowieyska
Czytaj także