18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Lockdown w więzieniu?

Szumowski odpowie za maseczki? Ziobro: trwa śledztwo

Wojciech Kozicki
25.08.2020  09:44
Szumowski odpowie za maseczki i respiratory?
Szumowski odpowie za maseczki i respiratory? Fot: Jan BIELECKI/East News

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski odchodzi z Ministerstwa Zdrowia. Ciągnie się jednak za nim cień afery. Czy odpowie prawnie za zakupione respiratory i maseczki? Zbigniew Ziobro ujawnił w mediach, czy rozpocznie się śledztwo w. Szumowskiego.

Opozycja najpierw żądała, by minister zdrowia Łukasz Szumowski podał się do dymisji, a teraz twierdzi, że nie może ot tak odejść. Domagają się, by poniósł karę za maseczki ochronne bez certyfikatów i "niewidzialne respiratory", które zamówiło Ministerstwo Zdrowia. Tymczasem Zbigniew Ziobro zapewnia, że jak na razie włos mu z głowy nie spadnie.

Koronawirus, Ziobro i Szumowski

Minister sprawiedliwości w Polsat News ujawnił, że śledztwo ws. zakupu maseczek jest w toku. Co prawda nie może zdradzić szczegółów, ale uważa, że nie ma powodów, by „minister Szumowski miał się bać odpowiedzialności”.

Podobny problem z maseczkami ma rząd Wielkiej Brytanii, Komisja Europejska, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka i wiele innych podmiotów, które kupiły maseczki, działając w pośpiechu, dla ratowania ludzkiego życia, w pewnych emocjach, i nie dopełniły być może pewnych procedur, które standardowo by dopełniły i okazuje się, że kupiły maseczki, które nie odpowiadały certyfikatom – wyjaśnił Zbigniew Ziobro w Polsat News.

Jak niedawno pisała „Wyborcza”, resort zdrowia kupił za 5 mln zł maseczki ochronne od znajomego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, instruktora narciarskiego Łukasza G. W transakcji miał brać również udział brat ministra zdrowia. Okazało się, że maseczki nie spełniały wymaganych norm.

Postępowanie prowadzone jest w sprawie niedopełnienia obowiązków lub nadużycia uprawnień prowadzącego do niegospodarności wielkich rozmiarów, za które grozi kara do dziesięciu lat więzienia. Kontrakty, które obejmuje śledztwo, to kwota ok. 350 mln zł – przypomina Wirtualna Polska.