18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Sprawa do prokuratury

Ujawnili potworną aferę. To koniec Szumowskiego?

Wojciech Kozicki
15.06.2020  14:10
Szumowski i respiratory- ta afera to jego koniec?
Szumowski i respiratory- ta afera to jego koniec? Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Czy polskie Ministerstwo Zdrowia kupiło respiratory od handlarzy bronią? Czy zginęły respiratory za miliony i podpisywano lewe umowy? Posłowie opozycji ujawniają nową aferę, która można oznaczać koniec ministra Łukasza Szumowskiego, a nawet zarzuty karne. Jak ogłosił Joński: "Umowa jest, pieniądze zostały wydane, ale 1200 respiratorów nie ma"

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński i Michał Szczerba od kilku dni próbują wyjaśnić sprawę "respiratorów widmo", które Polska kupiła za miliony. Ujawnili właśnie nowe informacje i ogłosili, że "umowa ramowa z 14 kwietnia nie jest umową na respiratory", a umowa, którą podpisał wiceminister zdrowia jest umową na wydatkowanie kwoty 250 milionów złotych na rzecz innego podmiotu bez określenia o jaki towar i jakie urządzenia chodzi. Oskarżają również resort o ukrywanie informacji.

Afera z respiratorami

Posłowie ogłosili na konferencji prasowej, że spółka z Lublina występuje zgodnie z umową jako wykonawca towarów. „Spółka, za którą stoi handlarz bronią” jest gwarantem na 2 lata na wszystkie urządzenia, które zakupiło Ministerstwo Zdrowia. Co więcej, umowy podpisane z lubelską spółką są nieodwołalne. Politycy podkreślają, że sprawa dotyczy 250 mln złotych.

Respiratory chińskie miały być dostarczone w maju, kwietniu, czerwcu za 9 mln euro. Do tej pory żaden nie został dostarczony, żaden respirator – twierdzi Szczerba.

Chociaż respiratorów brak, Ministerstwo Zdrowia zapłaciło już jednak spółce z Lublina miliony. Szczerba i Joński chcą wiedzieć kto obracał 130 mln złotych, które trafiły do lubelskiej spółki. Oskarżają rząd o niegospodarność i sugerują, że tak jak w innych krajach, premier lub minister zdrowia powinni zostać aresztowani. Jeszcze dzisiaj Łukasz Szumowski zapewniał, że w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych znajduje się 50 respiratorów. Posłowie opozycji twierdzą jednak, że ten konkretny sprzęt nie jest wyszczególniony w żadnej umowie.

Umowa jest, pieniądze zostały wydane, ale ani jeden respirator nie trafił do ministerstwa. Nie ma w tej umowie mowy o chińskich respiratorach. Wstydzili się pokazać Polakom, że podpisali umowę z firmą widmo z Lublina – twierdzi Joński.

Szumowski i komisja śledcza?

Posłowie przygotowują dwa wnioski. Chcą, by sprawą zajęła się prokuratura. Będą domagać się również komisji śledczej, która zajmie się Łukaszem Szumowskim. Zasugerowali, że w "gabineciku prezesa" Szumowski i rząd robili szemrane interesy i chcieli zarobić na epidemii koronawirusa.

Ktoś potraktował pandemię jak biznes. Żaden polityk, udający zmęczone oczy, nie chce wziąć za to odpowiedzialności. Może pan, panie premierze? Pan, prezydencie, Duda? Albo pan prezes Kaczyński? A może to wszystko było reżyserowane, pod parasolem służb? Czy to jest państwo, na które się godzimy? - grzmiał Szczerba na konferencji prasowej.

Zagłosuj

Czy Szumowski powinien podać się do dymisji?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze