18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Coś nie wyszło

TO KONIEC SPORU O TURÓW? Czesi zaprzeczają, przelew nie dotarł

04.02.2022  15:20
Skarga ws. Turowa nie została wycofana
Skarga ws. Turowa nie została wycofana Fot: Olena Khudiakova / Avalon/Photoshot/East News

Mateusz Morawiecki poinformował w piątek o wycofaniu przez Czechów skargi do TSUE ws. kopalni w Turowie. Kilka godzin później czeski resort środowiska zaprzeczył tym informacjom, informując, że polski rząd nie wysłał jeszcze przelewu, który miał być uiszczony w ramach wypracowanego porozumienia.

Podczas piątkowego wystąpienia premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że skarga czeskiego rządu do TSUE została wycofana. Ministerstwo Środowiska Czech zaprzecza tym informacjom, dodając, że przelew od Polski jeszcze nie dotarł.

Ministerstwo Środowiska potwierdziło, że nie otrzymało jeszcze 45 mln euro do wysłania przez Polskę za szkody spowodowane górnictwem w kopalni Turów - poinformowała czeska agencja prasowa.

Rzecznik rządu Vaclav Smolka zapewnia, że jeśli 45 milionów euro dotrze na kota w Czechach, pozew z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zostanie wycofany.

Według informacji przekazanych przez telewizję CT24 do Czech przysłano już część wynegocjowanej w ramach porozumienia kwoty. Pierwsze 10 milionów euro trafiło od właściciela kopalni w Turowie. Brakuje jeszcze 35 milionów euro, które ma przelać Skarb Państwa.

Porozumienia ws. kopalni w Turowie

W czwartek spór dotyczący Turowa oficjalnie się zakończył. Tego dnia Mateusz Morawiecki poinformował o wypracowaniu porozumienia z czeskim szefem rządu Petrem Fialą.

Podpisaliśmy umowę między rządem Czech i Polski w sprawie kopalni odkrywkowej w Turowie. Jest to moim zdaniem ogromny sukces, ponieważ udało nam się usunąć ogromną przeszkodę, pewien głaz, który obciążał nasze relacje między Polską i Czechami - mówił Fiala.

Zgodnie z wypracowanym porozumieniem Polska ma przelać Czechom 45 milionów euro kary za szkody środowiskowe wyrządzone przez kopalnię w Turowie. Jak podkreślał premier Czech, "Rzeczpospolita Polska zobowiązała się dobudować funkcjonującą w pełni barierę podziemną [...], a także uzgodniono budowę wału ziemnego, który zabezpieczy mieszkańców tego regionu przed zanieczyszczeniem powietrza, hałasem i pyłami".

20 września ubiegłego roku TSUE podjął decyzją o ukaraniu Polski za niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego, a także niewdrożenie środków tymczasowych. Polski rząd ogłosił, że nie zapłaci tej kary.