18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

cenzura nadciąga?

TO KONIEC TVN? W PiS się cieszą: mamy większość

Emilia Waszczuk
11.08.2021  08:40
PiS przejmie TVN? Kaczyński nie odpuszcza
PiS przejmie TVN? Kaczyński nie odpuszcza Fot: ANDRZEJ IWAŃCZUK/REPORTER

Sejm w środę zajmie się ustawą o mediach, która uderza w TVN. Czy Pis uda się wprowadzić cenzurę? Wszystko rozbija się o pojedyncze głosy.

W środę Sejm zająć się ma kontrowersyjną ustawą, roboczo nazywana "Lex TVN". PiS nie odpuszcza – chcą przejąć nieprzychylną im stację lub całkowicie ją zlikwidować, choć oficjalnie ich cel jest zupełnie inny. Twierdzą, że blokując koncesje krajom spoza Europy, zapobiegną wchodzeniu do Polski organizacji przestępczych.

Zmiana ustawy o mediach abradowana ma być w Sejmie w środę tuż przed południem. Czy PiS uda się ją przyjąć? Nieoficjalnie udało się ustalić, że większość teoretycznie uzbierali, jest jednak bardzo niepewna.

PiS przejmie TVN? Liczą głosy

Zmiany proponowane przez PiS poprą posłowie Kukiz’15. Nie wiadomo, co z Konfederacją, której politycy nie potrafią się porozumieć. Jeśli o porozumiewaniu się mowa, trzeba wspomnieć również o Jarosławie Gowinie i jego partii – tu pojawia się duży problem.

Szef Porozumienia od początku zapowiada, że projektu PiS nie poprze, co miało być jednym z powodów wyrzucenia go z rządu (decyzję tę premier Mateusz Morawiecki ogłosił we wtorek). W środę zarząd ugrupowania zdecyduje, czy pozostanie w Zjednoczonej Prawicy. Jeśli nie, klubowi PiS grozi utrata sejmowej większości, a w konsekwencji przedterminowe wybory.

A jednak – wedle nieoficjalnych ustaleń Onetu, po dymisji Jarosława Gowina Porozumienie opuścić może nawet pięciu posłów. Jeśli dołączą do PiS, Jarosław Kaczyński lekką ręką przyjmie nie tylko "Lex TVN", ale też każdy inny projekt. Poparcie części posłów Porozumienia i Kukiz’15 wystarczy do utrzymania większości.

Opozycja się mobilizuje

Wbrew plotkom, jakie w ostatnim czasie krążą w mediach, nikt w Lewicy nie zamierza popierać zmian PiS w ustawie medialnej.

Mamy pełną mobilizację. Ściągamy do Warszawy wszystkich. Będziemy przeciw

– zapowiedział Krzysztof Gawkowski.

Podobne podejście ma Koalicja Obywatelska. - Władze naszego klubu zarządziły dyscyplinę obecności na jutrzejszym posiedzeniu Sejmu. Nikt nie usprawiedliwiał ewentualnej absencji – powiedział w rozmowie z Onetem Borys Budka.